Safra kesesi ameliyatı olmalı mıyım?

Safra kesesi ameliyatı olmalı mıyım?.19932
  • Giriş : 27.09.2007 / 08:28:00
  • Güncelleme : 18.01.2016 / 19:42:23

Dr. Fevzi Özgönül, Meydan Gazetesi'ndeki köşesinde soruları cevaplıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

SORU:  PINAR U.

Benim safra kesemde taş var ve her sabah kalktığımda, yemeklerden sonra karın ağrısıyla birlikte günde 2  ya da daha fazla kere tuvalete çıkıyorum. Bu da benim kilo vermemi engelliyor olabilir mi? Şu anda alkalen kullanmaya başladım ama yeme isteğim azalmıyor, hiç kilo veremiyorum. Çocukluğumdan beri böyle. Ne yapmalıyım? Sizce safra kesesi ameliyatı olmalı mıyım?

CEVAP: Safra kesesi taşına çoğu zaman bir enfeksiyon eşlik eder. Yemekten hemen sonra gelişen bu karın ağrısı şikâyetleri de yemek yediğinizde safra kesesinin kasılıp iltihaplı safrayı bağırsaklara boşalttığınızın bir işaretidir. İltihaplı safra nedeniyle rahatsız olan bağırsaklar hızla bu safrayı dışarı atmaya çalışır. İşte bu nedenle siz sık tuvalete çıkıyorsunuz. Sık tuvalete çıktığınız için de yedikleriniz sindirilemeden atılıyor ve sizin kilo vermeniz yavaş oluyor. Bence bu durumu tedavi ettirmeniz gerekiyor. Gastro enterolog bir uzmana giderseniz ve söylediğim durum tespit edilirse antibiyotik kullanarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Fakat eninde sonunda safra kesesi ameliyatı da olmanız gerekebilir. Alkalen probiyotik bu şikâyetlerinizi biraz azaltabilir fakat geçirmez. Her ne olursa olsun alkalen probiyotiği kullanmaya devam edin derim. Çünkü zayıflamanız için en büyük yardımcı bu probiyotik tozdur.

Stresliyken çok yemek yiyorum

SORU: NİLÜFER K.

Hocam stresli ve sinirli olduğum zamanlarda kendimi yemeğe veriyorum ve kilo alıyorum. Bununla nasıl baş edebilirim?

CEVAP: Aşırı yemek isteği aslında enerji ihtiyacının tam karşılanamaması demektir. Bunun nedeni az yemiş olmak veya sabah ve öğlen yemeklerini atlamak olabilir. Bir diğer neden de yediğiniz besinleri sindirememenizdir. Bunun için sindirim sisteminizin sağlıklı çalışması gerekir. Eğer ülser, reflü veya buna benzer bir probleminiz yoksa en kolay yol iyi bir probiyotik ilaç kullanmanız. Yararını fazlasıyla göreceksiniz.

Kilo alamıyorum, doktorlar sebebini bilmiyor

SORU: SEDA K.

Köşenizde genellikle zayıflamaya yönelik bilgiler var. Bana da çok mantıklı geliyor hepsi ama benim durumum biraz farklı. Bir türlü kilo alamıyorum. En önemlisi bunun sebebini de bilmiyorum. Doktorlarda bir şey demiyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Bizim uyguladığımız teknikler sadece zayıflamaya yönelik değil bedenin fizyolojik çalışmasını geri kazandırarak ideal ölçülerine döndürmektir. Şişmanlıkla zayıflık aynı tür rahatsızlıklardır. Şişmanlıkta kilo verememekle zayıflıkta kilo alamamak aynı teknikle tedavi ediliyor. Siz de tatlı ve hamur işi gıdalar yediğinizde daha da zayıflarsınız. Zannederim bunu şimdiye kadar anlamışsınızdır. Sizin de karboksipunktur ile uyarılmanız ve sağlıklı beslenmeyle kilo almanız mümkün. Yani siz ideal bedeninizden zayıflayarak uzaklaşmışsınız. Diğer hastalarımız da ideal bedenlerinden şişmanlayarak uzaklaşmışlar. Siz kilo alarak ideal bedeninize ulaşacaksınız, onlar da kilo vererek ulaşacaklar. Sistem sorunu ortadan kalkarsa siz kilo alırsınız, onlar da kilo verir. Fakat öncelikle sistemin düzgün çalışması gerekli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious