16 general ve 180 albay yargılanıyor

16 general ve 180 albay yargılanıyor.19847
  • Giriş : 02.07.2008 / 15:52:00

Rus ordusunda yolsuzluk olayları giderek artıyor. Rusya Toplumsal Odası tarafından, ordu mensupları ve aileleri ile ilgili hazırlanan raporda, Savunma Bakanlığı'na ait bazı gayrimenkul, bina ve bazı askeri malzemelerin üst düzey subaylar tarafından satıld

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Söz konusu komisyon Başkanı Aleksandr Kanışin, Moskova'da düzenlediği "Güvenlik güçlerindeki yolsuzluk bir ulusal tehdittir" konulu basın toplantısında geçtiğimiz yıl Rus ordusunda 224 subayın çeşitli suçlardan dolayı yargılandığını dile getirdi. Aleksandr Kanışin, "2007 yılında çeşitli suçlardan dolayı 224 Rus subayı yargılandı. Bunların arasında 180 albay ve 16 general da bulunmakta. Ordu birliklerinde komutanların tam iktidarı söz konusu. Komutanların nüfuz ağırlığı sonucunda onların eline kontrolsüz ve sınırsız bir iktidar geçmekte. Komutanlar da bunu kendi amaçları doğrultusunda kullanmakta" dedi.

Kanışin'in sunduğu raporda, orduda yolsuzluk olaylarının giderek arttığı ve üst düzey komutanların Savunma Bakanlığı'na ait gayrimenkul ve binaları kendi başlarına sattıkları ve kiraladıkları belirtildi. Bazı askeri malzemelerin satıldığı da raporda yer alan hususlar arasında.

Kanışin, orduda 2008 yılının ilk üç ayında çeşitli nedenlerden dolayı 200 askerin öldüğünü de iddia etti. Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı, bu rakamın 91 olduğunu açıklamıştı.

Rusya Askeri Başsavcısı Sergey Fridinski, daha önce yaptığı açıklamada, orduda görülen rüşvet ve intihar vakaları ile ilgili özel çalışma başlattıklarını duyurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious