16 Mart "Kimyasal Silah Kullanılmasına Hayır" günü

16 Mart
  • Giriş : 16.03.2008 / 18:31:00
  • Güncelleme : 16.03.2008 / 18:41:11

Irak hükümeti, 16 Mart'ın 'Kimyasal Silah Kullanılmasına Hayır' günü olmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak hükümeti, 16 mart gününün dünya genelinde "Kimyasal Silah Kullanılmasına Hayır" günü olarak kabul edilmesini istiyor.

Hükümet sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Bakanlar Kurulunun bugünkü toplantısında, Irak'ta eski rejimin 20 yıl önce kuzeydeki Halepçe'de kimyasal silah kullandığı gün olan 16 mart gününun dünyada "Kimyasal Silah Kullanılmasına Hayır" günü olarak kabul edilmesi için Birleşmiş Milletler'e başvurma kararı alındı.

Bakanlar Kurulunun devrik Saddam Hüseyin yönetimine kimyasal silah veren şirketler ve devletlere karşı yasal yollara başvurma ve tazminat isteme kararı aldığı da belirtildi.

Açıklamaya göre, hükümet sözcüsü Ali Debbağ, "Kimyasal silahların kullanılması sonucu hayatını kaybedenleri belirleyecek merkez açacağız. Kimyasal silahlarla işlenen cinayetleri ders programlarına sokacağız ve bu cinayetin anısına pul bastıracağız" dedi.

Debbağ, Irak hükümetinin bu kararı, Saddam Hüseyin yönetiminin kimyasal silahla yaptığı Halepçe katliamında hayatını kaybeden 5 bin kişinin anısına aldığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious