16 Nisan'ı bekleyin

  • Giriş : 29.03.2007 / 00:00:00

Arınç'a Köşk adaylığı soruldu, cevapsa 16 Nisan'da

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis çoğunluğunun) benzer görüşte olması, sorun olmaz. Bu, daha uyumlu ve verimli çalışılmasına katkı sağlayacaktır" dedi.

Portekiz’de resmi temaslarda bulunan Arınç’ın, Publica Gazetesi Başyazarı Teresa de Sousa’ya verdiği mülakatta, Türkiye’deki cumhurbaşkanı seçimi de gündeme geldi.

Bülent Arınç, Sousa’nın "Şimdi hem hükümet, hem TBMM’de en büyük çoğunluk hem de cumhurbaşkanlığının aynı elde olması sorun olmaz mı?" sorusuna, şu karşılığı verdi:
"Hayır, sorun olmaz. Bu, daha uyumlu ve daha verimli çalışılmasına katkı sağlayacaktır. Türkiye’nin kaybedilecek vakti, boşa harcayacak bir dakikası bile yoktur. Hedeflerimiz var. AB üyeliği, bölgesel güç ve dünya siyasetinde etkin olmak gibi hedeflerimiz var. Bunlara ulaşmak için çok çalışmamız ve güçlü olmamız gerek. Bu da uyum içinde, aynı hedefe yönelmiş bir yönetimle olabilir."

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI
Sousa’nın, "Cumhurbaşkanlığına aday gösterilen en güçlü isimlerden birisiniz. Adaylığınız sürekli tartışma konusu. Gerçekten aday olmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna, "Bugün ayın kaçı?" diye karşılık veren Arınç, "28 Mart" yanıtını alınca, "16 Nisan’da beni ararsanız, size adaylık için kararımı açıklarım. Türkiye’deki gazetecilere açıklamadığım konuyu, size açıklamamı beklemeyiniz. 16 Nisan’da arayınız" diye konuştu.
"Peki, Sayın Başbakan Erdoğan, aday olacak mı?" sorusuna Arınç, "O da 16 Nisandan sonra açıklayacak. 16 Nisana kadar bu konuda bir bilgi almanız zor gözüküyor" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious