16 yaşında ama 3 yaşında bebek gibi

16 yaşında ama 3 yaşında bebek gibi.17668
  • Giriş : 26.06.2009 / 21:38:00

ABD'de yaşayan 16 yaşındaki Brooke Greenberg isimli genç kız, yaşıtlarından biraz farklı. 16 yaşında olsa da görünüşü 2-3 yaşındaki bebekten farksız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Brooke Greenberg'in durumu doktorlarını şaşkına çevirdi. Çünkü o, gerçekten 16 yaşında ama bir bebeğin bedenine sahip. Bu ilginç durumunun nedenini belirlemeye çalışan doktorları henüz bir açıklama bulamadılar. Rahatsızlığının tanısı yapılamadı.

ABD ABC News televizyonunun geniş yer verdiği Brooke'un hikayesi izleyenlere öylesine inanılmaz geldi ki "Brooke gerçekten 16 yaşında mı değil mi?" sorusu sık sık soruldu. Ancak ABD'nin Maryland eyaletinde yaşayan Greenberg çiftinin 4 kızlarından biri olan Brooke'un durumu Amerikan tıp dergilerine de konu oldu.

Tampa kentindeki Güney Florida Üniversitesi'nin öğretim üyelerinden Dr. Richard Walker, Brooke Greenberg vakasını yakından inceleyen uzmanlardan biri.

GENETİK SENDROM SÖZ KONUSU DEĞİL

Dr. Richard Walker, küçük kızın tıbbi incelemeleri sonucunda herhangi bir genetik rahatsızlığa, herhangi bir kormozom hatasına rastlanmadığını belirterek "Genetik bir hatayla karşılaşsaydık bedeninin neden gelişemediğini açıklayabilirdik. Hiçbir genetik sendrom söz konusu değil. Kemik taramasında, 10 yaşındaki bir çocuğun kemik yapısına sahip olduğu anlaşıldı" dedi.

Gırtlağı gelişmediği için normal bir çocuk gibi yemek yiyemeyen küçük kız, midesine bağlanan tüpten besleniyor ve yürüyemiyor. Ya kucakta, ya da özel arabasında taşınması gerekiyor.

Sadece saçları ve tırnakları normal büyüyen Brooke'un dişleri de hala süt dişleri görünümünde. Hayatının ilk 6 yılında, birkaç tıbbi müdahalelere gereksinim duydu ama hepsini de atlattı.

Mide ülseri nedeniyle ameliyat ve beyin kanaması geçirdi. 4 yaşındayken bir çeşit bitkinlik hali nedeniyle 14 gün boyunca uyandırılamadı ve kısa süre sonra beyninde tümör teşhisi konuldu. Ancak tümör olmadığı anlaşıldı.

4 yaşından beri büyümesi duran küçük Brooke şimdi, Temmuz ayında ABD'de gösterilecek olan bir belgeselin konusu da oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*