16. Benedict, Selçuk'ta hacı olan 3. papa

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

İzmir'in Selçuk ilçesindeki Meryemana Evi, 27 yıl aradan sonra sonra üçüncü defa bir Papa'yı ağırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hıristiyan inanışına göre Hz. İsa, çarmıha gerilişinden kısa bir süre önce annesi Hazreti Meryem'i arkadaşı ve havarisi olan St. Jean'a teslim etti. St. Jean da, Hz. İsa'nın çarmıha gerilişinden sonra Hz. Meryem'in Kudüs'te kalışını sakıncalı bularak, onu yanına alıp Efes'te bulunan Bülbül Dağı'na getirdi. Hz. Meryem'in hayatının son günlerini geçirdiği evin yeri zaman içinde unutuldu. Ortaçağ'dan sonra evin bulunduğu yer sık sık gündeme gelerek tartışıldı; ancak bir sonuç alınamadı. Ta ki, yatalak olan ve bulunduğu ülkeden hiç ayrılmayan Alman Katherine Emmerich'in evin yeriyle ilgili açıklamalarına kadar.

1891 yılında İzmir Kolej Müdürü ve Lazarist rahip Eugene Poulin, bu dindar kadının anlattıklarının ne derece doğru olduğunu anlamak için bir grubu görevlendirdi. Grup, Efes'in güneyindeki dağlarda uzun süre dolaşarak araştırma yaptı ve sonunda Meryemana Evi olarak bilinen Panaya Kapulu'daki evi buldu. Hayatı boyunca bulunduğu kentten ayrılmayan Katherine Emmerich'in anlattıklarıyla Panaya Kapulu'nun aynen olduğu görülür. İzmir Başpiskoposu Monsenyör Timoni, konuyu araştırdıktan sonra 1892 yılında burada dini törenlerin yapılmasına izin verdi. Papa 23. Jean 1961 yılında Meryemana Evi üzerindeki tartışmaları durdurarak burasını kesin hac yeri ilan etti. 1967 yılında Papa 6. Paul ve 1979 yılında Papa 2. Jean Paul, Meryemana Evini gezerek buraya verdikleri önemi gösterdi.

Meryemana Evi'ni 2004 yılında yerli ve yabancı 462 bin kişi, 2005'te 352 bini yabancı toplam 517 kişi ziyaret etti. Bu yıl kasım ayı ortaları itabariyle 340 bini yabancı olmak üzere toplam 518 bin kişi bölgeye geldi. Tarihinde üçüncü defa bir papayı ağırlayan Meryemana Evi'nde, sürekli olarak üç rahip, iki rahibe ve bunların ihtiyaçlarını karşılamak için derneğin beş görevlisi bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious