16. Benedict'in hayat hikayesi

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

16. Benedict, Nisan 2005'te Papa seçildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

16. Benedict, selefine göre daha muhafazakar, aynı zamanda bir devlet başkanı olmasına rağmen diplomasiden uzak olarak tanımlanıyor. Bir ilahiyatçı olarak sarf ettiği keskin sözler ülkeler arası tartışmalara yol açtığı için Vatikan'ın bile durumdan rahatsız olduğu dillendiriliyor.

Yarın, Türkiye'yi ziyaret edecek olan 16. Benedict'in 1969'dan bugüne çeşitli konularda sarf ettiği sözleri de 16. Benedict'in portresini de ortaya çıkarıyor.

Papa, 16. Benedict'in Türkiye'nin AB'ye girişi ilgili söylemleri şöyle:

Avrupa'dan coğrafi olmayan kültürel bir kıta olarak söz ettik. Bu anlamda Türkiye tarih boyunca Avrupa'ya sürekli karşıt başka bir kıtayı temsil etmiştir. Bizans İmparatorluğu'yla savaşlar olmuştur, Konstantinopolis'in düşüşüne, Balkan savaşlarına, Viyana ve Avusturya'ya karşı tehditlere bakın... Dolayısıyla şöyle düşünüyorum: Bu iki kıtayı özdeşleştirmek yanlış olur. Kendisini, İslam temeline dayanmakla birlikte laik bir devlet olarak tanımlayan Türkiye, komşusu Arap ülkeleriyle bir kültürel kıta oluşturabilir ve kendi kimliğine sahip ama hepimizin kabul etmesi gereken büyük hümanist değerlerle uyumlu bir kültürün baş aktörü haline gelebilir. Bu fikir, Avrupa ile yakın ve dostane işbirliğine karşı değildir ve her türlü köktendinciliğe karşı birleşik bir gücün ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Papa, 16. Benedict'in homoseksüellikle ilgili söylemleri şu şekilde:

Bazı durumlarda kişilerin cinsel tercihini göz önünde bulundurmak haklı bir ayrımcılıktır. Örneğin evlat edinme, koruyucu aile olma, öğretmenlik ya da koçluk yapma ve askerlik... Ayrımcılık yapmanın yasalara aykırı olduğu düşüncesi, otomatik olarak homoseksüellerin yasalarla korunduğu anlamına gelir. (Katolik rahiplere yazdığı bir mektuptan, Temmuz 1992)

Papa, 16. Benedict'in prezervatif ve AIDS ilgili söylemleri:

Bulaşıcı hastalık problemini çözmek için prezervatif kullanımını artırmaya çalışmak sadece teknik açıdan yetersiz değil, aynı zamanda ve her şeyin üstünde ahlaki açıdan kabul edilemez. Güvenli seks önerisi hem problemin özünden uzaklaşıyor hem de insanların ahlaki temelini çökertiyor. (Süddeutsche Zeitung'daki bir röportajdan, 1988).

Papa geçen hafta AIDS'le ilgili 200 sayfalık yeni bir rapor hazırlattı. Vatikan'ın Sağlıktan Sorumlu Bakanı Kardinal Javier Lozano Barragan AIDS konusunun Papa'yı endişelendirdiğini ve prezervatif yasağının kısmen kaldırılmasının AIDS'ten korunmak için önem taşıdığına karar verdiklerini söyledi.

Papa, 16. Benedict'in ,Laiklik ilgili söylemleri:

Bir Hıristiyan kültüründen zaman zaman hoşgörüsüzleşen agresif bir laisizme geçtik (Kasım 2004). En azından bir yanıyla, köktendinciliğin yükselişi, aşırı laisizmin provokasyonu olarak gerçekleşmiştir. Kutsallık duygusunun ve başkalarına karşı saygının böyle yok oluşu, Arap ve İslam dünyasında bir öz savunma reaksiyonuna yol açtı. Mutlaklaştırılan laisizm, köktendinciliğin korkunç meydan okuyuşuna cevap veremez. Yalnızca mantıkla derin bir uyum içindeki dini duygu bu radikalizmleri ılımlı hale getirebilir ve kültürler diyaloğunda bir denge bulunmasını sağlayabilir. (Figaro Magazine'de Ağustos 2004'te yayınlanan söyleşi.)


Papa, 16. Benedict'in , Küreselleşme ilgili söylemleri:

Küreselleşme bugün tek taraflı kişisel menfaatlere yönelik bir sistemmiş gibi algılanıyor. Halbuki küreselleşme milletlerin birbirlerinden sorumlu olduğu, acılarını ve yüklerini beraber omuzladığı bir sistem olmalı. (Campania rahiplerine ders, Benveneto, Haziran 2002)


Papa, 16. Benedict'in ,Kutsal birliktelik ve oy ilgili söylemleri:

Eğer bir Katolik kürtaj ve ötanazi yanlısı bir adaya başkan olması için oy veriyorsa kötülükle işbirliği yapmış demektir. Bu kişinin Katolik adetlerine göre evlenmesi uygun değildir. (Amerikan rahipleri konferansı, Denver, Haziran 2004)

Papa, 16. Benedict'in , Marksizm ve kapitalizm ilgili söylemleri:

Karl Marx Hıristiyanlığın adaletsizlik, yoksulluk ve eşitsizlikle baş etme konusunda bin beş yüz yılı olduğunu ama bu zamanın sadece bunu başaramayacağını kanıtladığını söyledi. Buna göre, Marx, yeni yöntemler geliştirilmesi gerektiğini savundu. Ve on yıllar boyu birçokları dayanışma temeline oturtulmuş Marksist sosyalist sistemin yoksulluğu sona erdireceğine ve dünyaya barışı getireceğine inandı. Bugün, Tanrı'yı hiçe sayan politikaların ve böylesi sosyal teorilerin geride nasıl büyük katliamlar bıraktığını görüyoruz. Hıristiyan inancı etkisinde şekillenen liberal ekonominin dünyanın çeşitli bölgelerinde başarıya ulaştığı inkar edilemez. Ama Afrika gibi güç bloklarının ekonomik çıkarları için savaştığı yerlerde sonuç daha üzücü olmuştur. Böyle durumlarda eski sosyal yapılar ve ahlaki değerler yok edilmiş, sonucunda da kulaklarımızdan silinmeyen acılı bağırışlar kalmıştır. Hayır, Tanrı olmadan hiçbir şey iyi gidemez. (Benveneto, Campania rahiplerine ders, Haziran 2002.)


18 Nisan 2005 (kardinal olarak son konuşması):

Son on yıllarda ne kadar çok ideolojik akım, doktrin ve moda olan düşünce gördük... Hıristiyanların küçük sandalı bu akımlarla sık sık sarsıldı: Marksizmden liberalizme, kolektivizmden radikal bireyciliğe, ateizmden bir tür dinsel mistisizme ve kuşkuculuğa kadar. Kilise'ye uygun net bir inanca sahip olmak sık sık köktendincilikle etiketlendi. Ancak tüm bu akımların arasında bir tanesi dönemimize damgasını vuran, onu özetleyebilecek bir tutum olarak ortaya çıktı: Görecelik. Hiçbir şeyi kesin kabul etmeyen, kriter olarak sadece kendi egosunu ve isteklerini kabul eden bir görecelik diktatörlüğü kuruluyor. Oysa bizim başka bir ölçümüz var: Tanrı'nın oğlu.


Papa, 16. Benedict'in , Cinsel perhiz ilgili söylemleri:

Bu inancın bir dogması değil, insanlığın doğal seyri içinde gelişen bir gerekliliktir. Bu sorumluluğu apar topar üstüne alanlar için çeşitli tehlikeleri vardır. (Salz der Erde, 1997).


Papa, 16. Benedict'in , Evlilik ilgili söylemleri:

Bir erkek ve bir kadın arasında yaşanmıyorsa o ilişki evlilikle sonlanamaz. (Rahiplerin meclis toplantısındaki konuşmasından, 1980)


Papa, 16. Benedict'in ,Nazizim ile ilgili söylemleri:

Babam basireti ve sarsılmaz öngörüsüyle Hitler'in zaferinin Almanya'nın değil, anti-İsa'nın zaferi olacağını tahmin etmişti. Hitler inancı kişiyi cehenneme götürecek kesin yoldur. (Milesones, Ignatius Press, 1998).


Papa, 16. Benedict'in , Masonluk ile ilgili söylemleri:

Mason örgütlenmeleri konusunda Kilise'nin olumsuz yargısı değişmemiştir. Çünkü onların prensipleri Kilise doktriniyle uyuşmamaktadır. Bu örgütlere üye olmak Kilise tarafından yasaklanmıştır. Mason teşkilatlarına üye Hıristiyanlar günah işlemektedir ve komünyon yaptıramazlar. (26 Kasım 1983.)

Papa, 16. Benedict'in , Avrupa ile ilgili söylemleri:

Avrupa coğrafi değil kültürel bir kıtadır. Ona ortak bir kimlik veren kültürüdür. Bu kıtanın oluşmasına yol açan kökenler, Hıristiyanlığın kökenleridir. Bu tarihin basit bir olgusudur. Böylesine yadsınamaz bir olguya karşı direnişlerin ortaya çıkmasını anlamakta zorlanıyorum. Eğer bunun çok uzak bir geçmişe ait olduğunu iddia ediyorsanız, Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı sonrası yeniden doğuşunun Schuman, Adenauer, De Gaulle, De Gasperi gibi Hıristiyan köklere sahip insanlar tarafından gerçekleştirildiğini söylerim. Ateist veya Hıristiyan karşıtı totalitarizmlerin yol açtığı yıkımlarla mücadele ettiler. Bu gerçeği gizlemek çok garip ve tehlikelidir. (Ağustos 2004, Papa olmadan önce Figaro Magazine'e verdiği röportaj.)

Papa, 16. Benedict'in , Kilise'de kadınların rolü ile ilgili söylemleri:

Papazlık cüppesi yalnızca erkeklere ait olması, kadınların Hıristiyan hayatının kalbine ulaşmasını engellemez. (31 Mayıs 2004, Katolik Kiliseleri piskoposlarına yazdığı mektup.) 1997'de Ratzinger, Katolik Kilisesi'nin kadınlara papaz cüppesini yasaklamasının "sonsuza kadar sürecek" bir önlem olduğunu, bu doktrine uymayanların aforoz edileceğini söyledi. Bu doktrinin "her zaman, her yerde, Katolik inancına sahip olduğunu belirten herkes tarafından" benimsenmesi gerektiğini belirtti. (France 2 internet sitesi 20 Nisan 2005).

PAPA'NIN TÜRKİYE ZİYARETİ PROGRAMI

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedict, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in resmi davetlisi olarak yarın Türkiye'ye gelecek. Papa'nın Türkiye programı ise şöyle;

Ankara Esenboğa Havalimanına öğle saatlerinde gelmesi beklenen Papa'nın, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Letonya'ya gidecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile havalimanında görüşmesi bekleniyor.

Papa, havalimanından ayrıldıktan sonra ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret edecek. Anıtkabir'in, Papa'nın ziyareti dolayısıyla yarın yaklaşık 3,5 saat ziyarete kapatılacağı bildirildi.

Papa, Anıtkabir ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Sezer tarafından Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşılanacak.

Çankaya'daki görüşmenin ardından Papa, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile bir araya gelecek. Papa ve Bardaoğlu'nun, görüşmenin ardından basına açıklama yapmaları bekleniyor. Papa, daha sonra Vatikan Büyükelçiliğinde Ankara'daki misyon şeflerini kabul edecek.

Geceyi Ankara'da geçirecek olan Papa, 29 Kasım Çarşamba günü İzmir'e gidecek. Papa tarafından Efes Meryem Ana Kilisesi'nde ayin icra edilecek. Aynı gün İstanbul'a geçecek olan Papa, 30 Kasım Perşembe günü Vatikan İstanbul konutunda ayin gerçekleştirecek.

Fener Rum Patrikhanesi'nde de ayine katılacak olan Papa, burada balkondan halkı selamlayacak ve hitapta bulunacak. Akşam saatlerinde Ayasofya Müzesi'ni ziyaret edecek olan Papa'nın, Sultanahmet Camii'ne de gitmesi bekleniyor. Papa, İstanbul'da çeşitli din temsilcileri ile de görüşecek.

Papa 16. Benedict'un, Vatikan İstanbul konutunda Türkiye'deki Katolik cemaati temsilcileriyle özel yemekte bir araya gelmesi bekleniyor. Papa, 1 Aralık Cuma günü de sabah saatlerinde İstanbul Holy Spirit Katedrali'nde ayin icra ettikten sonra Türkiye'den ayrılacak.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Papa 16. Benedict için, Türkiye'de kalacağı süre içerisinde tüm ziyaret edeceği yerlerde en üst düzey koruma ve güvenlik önlemleri uygulanacak. Papa'nın ziyareti sırasında alternatif güzergahlar, ikiz konvoylar da hazır bulundurulacak. Papa'yı taşıyacak aracın hangi güzergahı kullanacağı, geldiği saatlerde belirlenecek. Güzergahlara yol boyunca resmi polisler belli mesafelerde dizilecek.

Yoldaki alt ve üst geçitler özel harekat personeli tarafından korunacak. Yol güzergahındaki hakim tepeler ile yüksek binalarda özel harekatçılar yerlerini alacaklar. Papa, Ankara'daki temaslarının ardından geceyi Vatikan Büyükelçiliğinde geçirecek.

Büyükelçiliğin çevresindeki binalar ile cadde ve sokaklara giriş çıkışlar kontrollü olacak ve yabancı araçların binanın yakınından geçmesine izin verilmeyecek. Papa Benedict'in Ankara'da kalacağı 19-20 saatlik süre içerisinde yaklaşık 3 bin polisin koruma görevi yapacağı kaydedildi. Papa'nın İzmir ve İstanbul'da gerçekleştireceği ziyaretlerde de en üst düzey güvenlik önlemleri uygulanacak. İstanbul'da güvenlik önlemleri alacak personele ilave olarak çevre illerden 750 çevik kuvvete mensup polis takviye olarak görev yapacak.

Papa'nın ziyareti sırasında muhtemel protesto eylemleri için yetkililer, eylemleri yapabilecek grupları yakın takibe alacak. Papa'nın geçeceği güzergahlara, bu grupların yakın teması engellenecek.

Papa'nın Türkiye'yi ziyareti sırasında yerli ve yabancı basın mensuplarının çalışmasını kolaylaştırmak amacıyla bugün ve yarın Ankara Hilton Oteli Çankaya Salonunda 09.00-24.00 saatleri arasında, İstanbul Hilton Oteli Balo salonunda ise bugün 09.00-17.00 saatleri arasında, yarın 09.00-20.00 saatleri arasında, 29 Kasım Çarşamba günü ise 09.00-24.00 saatleri arasında, 30 Perşembe Cuma günü 09.00-22.00 saatleri arasında, 01 Aralık Cuma günü de 09.00-17.00 saatleri arasında ''Papa Ziyareti Basın Merkezleri'' hizmet verecek.

Papa'nın Anıtkabir'i ziyaretinin mozoleye çelenk koyma ve özel defteri imzalama kısımları ile programın küçük mekanlarda gerçekleşecek bölümlerini sadece TRT ve Anadolu Ajansı izleyebilecek. Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), ziyareti canlı ve logosuz yayınlayacak. Ziyaretle ilgili fotoğraflar ise Anadolu Ajansı'ndan temin edilebilecek.

TRT'nin naklen yayını dünyanın önde gelen televizyon kanallarının da arasında bulunduğu yaklaşık 700 televizyon yayınlayacak.

TARİHTEN AKILLARDA KALANLAR

1967'de Papa 6. Paul'ü 1967'de dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve Başbakan Süleyman Demirel İstanbul Yeşilköy Havaalanı'nda 21 pare top atışıyla karşıladı. Daha sonra Ayasofya'yı ziyaret eden Papa, Türkiye'yi muhtemel bir krizin eşiğine getirdi.

Ayasofya'yı ziyaret eden Paul, içeri girer girmez ellerini açtı ve dua etti. Bu esnada yanında olan dönemin Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, hemen devreye girerek gazetecilerin fotoğraf çekmesini engelledi.

Daha sonra içeride ilerlemeye başlayan Papa, Ayasofya'nın ortasında diz çöküp ellerini açtı. Tam bu esnada patlayan bir flaş, o anın tarihe geçen görüntüleri oldu.

Ancak Papa'nın diz çökmesi uzun sürmedi. Dışişleri Bakanı Erkmen, ani bir hamleyle Papa'nın koluna girdi ve ayağa kaldırdı. Yani dua etmesine izin vermedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious