16. Benedict'in İzmir notları

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedict, ikinci gününde İzmir'in Selçuk ilçesindeki Meryek Ana Evi'ni ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Papa 16. Benedict'in İzmir notları ise şöyleydi:

* Papa 16. Benedict, Türk Hava Yolları'na ait Bodrum isimli uçakla Ankara'dan Adnan Menderes Havalimanı'na geldi. Uçağın pilot kabinin bir camına Türk diğer yana da Vatikan'ın bayrağı yapıştırıldı.

* İzmir'in Selçuk ilçesindeki Meryemana Evi, 27 yıl aradan sonra sonra üçüncü defa bir Papa'yı ağırladı. Bugün Meryemana Evi'ni ziyaret eden Papa 16. Benedict, Selçuk'ta hacı olan 3'üncü papa oldu. 1967 yılında Papa 6. Paul, 1979 yılında da Papa 2. Jean Paul, Meryemana Evi'ni gezerek hacı olmuştu.

* Papa 16. Benedict'in makam otomobiline, havaalanından Meryemana Evi'ne kadar bir Skorski helikopteri eskortluk etti. Helikopter, Meryemana Evi'nin üzerinde de uçtu.

* Selçuk içerisinde de, Papa'nın geçeceği her 50 metreye bir çevik kuvvet polisi konuşlandırıldı. Evlerin çatılarına da keskin nişancılar yerleştirildi. Eğitimli polis köpekleri de yol güzergahında bekletildi. Meryemana Evi'ne akreditesi olmayan hiçbir araç, davetli ve basın mensubu alınmadı.

* Selçuk Belediyesi, ilçenin girişindeki bir üst geçide, "Hoşgeldiniz" şeklinde bir pankart astı. İzmir Büyükşehir Belediyesi de, Papa'nın geçeceği kavşaklara "EXPO 2015 resmi adayı İzmir'e hoşgeldiniz" şeklinde afişler yerleştirdi.

* Arnavutluk'ta uçak kaçırma olayına karışan hava korsanı Hakan Ekinci'nin kardeşi Zeynep Aykut, Papa 16. Benedict'e mektup vermek istedi. Efes Antik Kenti girişinde, "Kardeşim İtalya'da, Papa benimle konuş, mektup vereceğim" şeklindeki bir yazıyı zırhlı araçtaki Papa'ya göstermeye çalışan Zeynep Aykut, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

* Papa'nın Meryemana Evi'nde ayine katılması dolayısıyla alınan güvenlik önlemleri çerçevesinde bölgeye turistler sokulmadı. Turla dolaşan Fransız turist Yolene Levegve, Türkiye'ye Papa'yı görmek üzere gelmesine karşın başarılı olamadı.

* Papa 16. Benedict, Meryemana Evi'nin bahçesinde yönettiği ayinden önce yaptığı konuşmada, Türkleri sevdiğini söyledi. Meryemana Evi'ne giderek hacı olan Papa, ayinden önce yaptığı konuşmada 'peder, oğul ve kutsal ruh' ile 'sevgili kardeşlerim' gibi Türkçe kelimeler kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious