160 koyunu için 24 saat çadırda yatıyor

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Kurban Bayramı'nın yaklaştığı şu günlerde, Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen hayvan satıcıları her türlü güçlüğe rağmen çadırlarda kalarak hayvanlarının satışını yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Samsun'dan getirdiği 160 koyunu satmaya çalışan 14 yaşındaki Dursun Gündoğdu, koyunlarının kaldığı çadırın tavanına astığı yatağında 24 saat yatarak koyunlarını her türlü tehlikeye karşı koruyor.
Soğanlı Hayvan Pazarı'nda 160 koyununu doldurduğu çadırda, ailesine para kazanmaya çalışan Samsun'un Alaçam ilçesinden 14 yaşındaki Dursun Gündoğdu'nun mücadelesi takdir topluyor. Çadırda, tavana astığı yatağında 24 saat nöbet bekleyen Gündoğdu, gece koyunlarını çaldırma korkusu nedeniyle gözünü kırpmadan beklediği için uykusunu gündüz yatarak alıyor. Gündoğdu, uykusuzluk nedeniyle uyuyakalırken, çadırına gelen müşterilerinin büyük uğraşları neticesinde güçlükle uyandırılabildi.

Öte yandan, kurbanlık satışlarının iyice hareketlendiği pazarlarda, pazarlıklar da alevlendi. Yoğun pazarlıkların yapıldığı satışlar esnasında alıcı ile satıcıyı yine aracılar uzlaştırdı.

KURBAN SATICILARI FİYATLARDAN ŞİKAYETÇİ

Kurban satıcıları ise, kurban fiyatlarının eskiye oranla aynı olmasından şikayet etti. Satışların iyi olduğunu, önceki yıllara göre kurbanlık konusunda halkın daha iştahlı olduğunu belirten satıcılar, kar etmediklerinden yakındı.

Samsun'dan geldiğini belirten ve 21 yıldır koyun satışı yaptığını söyleyen Ahmet Temelli şunları kaydetti: "Hayvan satışları geçen seneye göre daha iyi. Şimdiden satışlar hızla devam ediyor. Ama bizim sıkıntımız fiyatlarda. Fiyatlar hala önceki yıllardaki gibi. Buna karşın, yem fiyatları, yol fiyatları arttı. Şu an zararına satış yapıyoruz. Alıcılar da kurbanlık değil de sanki et satın alıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious