160 yıldır devam eden gelenek

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde 160 yıldan bu yana devam eden gelenekle, “üç aylar”ın gelişi havai fişeklerle kutlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yavaş, belediye olarak 4 yıldan beri halkın katılımı ile Hıdırlıktepe de geniş katılımlı bir kutlama yaptıklarını ifade ederek, bireysel kutlamalardan dolayı meydana gelebilecek kazaların önüne geçmeye çalıştıklarını belirtti. Yavaş, şunları söyledi:

“Bu kutlamanın dünyada eşi ve benzeri yok. Biz bu geleneğin 160 yıldır olduğunu söylüyoruz ama edindiğimiz bilgilere göre geçmişi daha da fazla. Çünkü 160 yıl önce böyle bir kandil kutlamasında çıkan yangında, Beypazarı çarşısı tamamen yanmış. Geleneksel olarak kutlanan bu etkinlikle, Regaip kandillerinde patlayıcı maddeler ve kandillerle sokağa çıkan vatandaşlar, gecenin kutsallığını böylesi bir mutlulukla yaşıyor. Her yıl üç ayların gelişi ile Beypazarı, maytapların ışıltısıyla farklı bir güzellik kazanıyor.”

Kandil dolayısıyla gün boyunca vatandaşlara ücretsiz “kandil simidi” dağıttıklarını ifade eden Yavaş, maytap ve benzeri patlayıcı maddelere vatandaşların harcadığı paraların binlerce YTL'yi geçtiğine dikkati çekti. Belediyenin düzenlediği etkinlikte kullanılan havai fişeklerin ise ilçede yaşayan ve havai fişek üretimi gerçekleştiren bir firmanın sahibi tarafından karşılandığını belirtti.

Belediye Başkanı Yavaş, vatandaşların böylesi bir israftan kaçınarak, can ve mal güvenliklerini tehlikeye atarak kutlamalara katılmaları yerine, Hıdırlıktepe'de yapılan toplu kutlama töreninde yer almaları çağrısında bulundu.

BEYPAZARI MÜFTÜ VEKİLİNDEN “İSRAF” UYARISI

Beypazarı'nda “ilk namaz” olarak da adlandırılan kutlamada binlerce YTL'nin boşa gittiğini söyleyen Beypazarı Müftü Vekili Abdullah Okuroğlu, şunları söyledi:

“İslam dini israfın haram olduğunun altını çizerken din adamları da her fırsatta bunu hatırlatmaktadır. 'Örf ve adettendir' denilerek, maalesef bu israf sürdürülmeye çalışılıyor. Her yıl bu etkinlikte çok sayıda kişi yaralanıyor ve hatta kullanılan patlayıcılar, kalıcı sakatlıklara neden oluyor.”

“Dinimizde böyle kutlama yok” uyarısında bulunan Müftü Vekili Okuroğlu, “Kutlamalarda patlayıcı maddelere harcanan paralar, boşa gidiyor. Halbuki bu paralarla ne kadar okul yaptırabileceğimizi, susuz kaç köye su götürebileceğimizi, kaç tane hastane yaptırabileceğimizi düşünmeliyiz” diyerek, herkesi duyarlı olmaya çağırdı.

Okuroğlu, “Fişek Bayramı” adının, bazı patlayıcı madde ve maytap satıcıları tarafından “daha fazla satış yapmak” için konulduğunu da öne sürerek, bilinçsiz bir şekilde gecenin manevi yönünün geri planda kaldığını sözlerine ekledi.

POLİS GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ ARTIRDI

Öte yandan, Beypazarı Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, yaptığı denetimlerle yasalara aykırı patlayıcı madde satışını engellemeye çalışıyor.

Özellikle çocuklara yapılan satışın önüne geçmeye çalışan emniyet güçleri, çocukların ellerinde gördükleri maytap ve benzeri patlayıcılara el koyarak, imha ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious