17 aylık bebeğe böbrek nakledildi

17 aylık bebeğe böbrek nakledildi.23637
  • Giriş : 11.02.2009 / 21:40:00

Böbrekleri gelişmeyen ve bugüne dek 17 kez operasyon geçiren 17 aylık Hasan Akkuzu'ya böbrek nakledildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde doğuştan böbrekleri gelişmeyen ve bugüne dek 17 kez operasyon geçiren 17 aylık Hasan Hüseyin Akkuzu'ya böbrek nakledildi.

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde, Doç. Dr. Alihan Gürkan başkanlığındaki ekip, 17 aylık Hasan Hüseyin Akkuzu'ya bir akrabasının böbreğini, sayılı günleri kalan ve umudunu organ nakline bağlayan 53 yaşındaki Mehmet Dumru'ya da İstanbul'da organlarını bağışlayan 87 yaşındaki birinin karaciğerini nakletti.

Doç. Dr. Alihan Gürkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hasan Hüseyin Akkuzu'nun, Türkiye'nin en küçük böbrek alıcısı olduğunu söyledi.

Hasan Hüseyin'in, doğuştan 2 böbreğinin de gelişmediğini belirten Gürkan, küçük çocuğun idrar yoluyla ilgili de sorunları olduğunu aktardı.

Yaklaşık 4 aydır ameliyat için hazırlandıklarını belirten Gürkan, şunları kaydetti:

''Doğuştan hem idrar yolları, hem böbreğinin yapısıyla ilgili problem var. Her iki böbreği de çalışmıyordu, idrar yollarında da kaçak vardı. Umuyorum 3-5 gün içinde güle oynaya taburcu ederiz. Türkiye'nin en küçük böbrek alıcısına böbrek taktıktan hemen sonra Türkiye'nin en yaşlı organ bağışlayıcısından aldığımız karaciğeri de bir başkasına taktık. İstanbul'da hayatını kaybeden ve organlarını bağışlayan 87 yaşındaki kişinin karaciğerini, karaciğer tümörü nedeniyle organ bekleyen 53 yaşındaki Mehmet Dumru'ya naklettik. Organ naklinde hem üstte hem altta yaş sınırı olmadığını herkese ispat ettik.''

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Gültekin Süleymanlar da zor vakaların üstesinden gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, Hasan Hüseyin Akkuzu'nun naklini birçok merkezin yapmaktan çekindiğini söyledi.

Mehmet Dumru'nun da karaciğer tümörü nedeniyle günlerinin sayılı olduğunu belirten Süleymanlar, ''Yüksek risk grubuna giren vakaların nakillerini başarıyla sonuçlandırdık. Organ naklinde sınırlarını hem alıcıda, hem vericide genişleterek, daha fazla hastaya organ nakli yaparak yaşam sürelerini uzatmak için gayretlerimiz sürecek'' dedi.

-17 AYDA 17 OPERASYON-

Edirne'de yaşayan Nurcan ve Mehmet Emin Kızıltan çiftinin 4. çocukları Hasan Hüseyin Akkuzu'ya, Akdeniz Üniversitesi Etik Kurulu'nun kararıyla böbrek nakledildi.

Anne Nurcan Akkuzu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hasan Hüseyin'in henüz 14 günlükken havale geçirdiğini söyledi.

Bebeğin böbreklerinden birinde çok sayıda kist belirlendiğini, diğerinin de gelişmediğini aktaran Akkuzu, periton diyalizler ve idrar yolları rahatsızlığı nedeniyle Hasan Hüseyin'in 17 operasyon geçirdiğini kaydetti.

Akkuzu, ''İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ndeki doktorlar 'Türkiye'de hiç bu kadar küçük bir bebeğe nakil olmadığını' belirterek, şansı olmadığını söylediler. Bunun üzerine Alihan hocaya ulaştık'' dedi.

Çocuğuna kimsenin nakil yapmaya cesaret edemediğini dile getiren Akkuzu, ''Doğru kararı verdiğimize eminim. Artık bugünden sonra korkmayacağız, ileriye umutla bakacağız. Ameliyat sonrasında oğlumu görünce yeniden çocuğumu sağlıklı şekilde kucağıma aldığımı hissettim'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*