17 bin 500 köy okuluna 60 bin bilgisayar

17 bin 500 köy okuluna 60 bin bilgisayar.11381
  • Giriş : 25.03.2008 / 08:39:00

Milli Eğitim Bakanlığı, bu kapsamda Ulaştırma Bakanlığı'ndan destek görecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülke genelindeki tüm köy okullarının eskiyen bilgisayarları yenilenecek. 2000'li yıllarda her köye gönderilen bilgisayarları yenileriyle değiştirecek olan Milli Eğitim Bakanlığı, bu kapsamda Ulaştırma Bakanlığı'ndan destek görecek.

60 bin civarında bilgisayarın 17 bin 500 köy okuluna gönderilmesi planlanırken, Ulaştırma Bakanlığı ayrıca 2 bin liseye bilgisayar destekli fen laboratuvarı kuracak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Ulaştırma Bakanlığı arasında imzalanan ve 100 milyon YTL maliyeti olan bilgisayar ve ekipmanların büyük çoğunluğu bu yıl içinde, kalanı ise 2009'da okullara ulaştırılacak. Düzenlenen imza töreninde konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, eğitime okullar yaptırarak ve bilgi teknolojisi sınıfları kurarak katkı sağladıklarını anlattı. Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Çelik'e hitaben, "Bakanlığımız, eğitime destek çalışmalarını hız kesmeden sürdürecektir. Bundan böyle her türlü yatırımda yanınızda bizi göreceksiniz.'' dedi.

Yeni hedef her sınıfa bir bilgisayar

'100 milyon YTL'yi duyunca insanın yürüyüşü değişiyor' esprisiyle kürsüye gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de Ulaştırma Bakanlığı'nın, 'MEB gibi çalıştığını' söyledi. Bugüne kadar okullara 600 bin bilgisayar gönderdiklerini anlatan Bakan Çelik, "Şu anda hedef büyütüyoruz. Bugün başlattığımız hedef, Türkiye'de her sınıfa bir bilgisayardır. Bu, ilave 400 bin küsur bilgisayar demektir. Bunu yaparken de pozitif bir ayrımcılık yaparak köydeki okullardan başlıyoruz.'' dedi. Öğretmenlerin yeri geldiği zaman derste bilişim teknolojisini kullanmasını istediklerini söyleyen Çelik, nihai hedeflerinin her öğrencinin bir bilgisayarı bulunması olduğunu ifade ederek, "Şu anda elimizdeki dizüstü bilgisayarların üçte biri ağırlığında ve büyüklüğünde bilgisayarlar dünyada yaygınlaştı. Günün birinde çocukların çanta yerine okula bilgisayarla gittiğini görürseniz şaşmayın.'' diye konuştu. Konuşmaların ardından protokole imza atan her iki bakan da, okullarda internet kullanımının ücretli olacağı yönünde basında çıkan haberin doğru olmadığını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious