17 bin Bursalı koluna 'altın bilezik' taktı

17 bin Bursalı koluna 'altın bilezik' taktı.15408
  • Giriş : 16.06.2009 / 17:39:00

Ekonomik krizle birlikte had safhaya ulaşan işsizliğe çözüm üretmede, meslek edinme kursları başlıca etken oldu. BUSMEK, Bursa'da 17 bin vatandaşı meslek sahibi yaptı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları'nda (BUSMEK) eğitim gören 17 bin kursiyer, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarını törenle aldılar. Kursiyerler, el emeği eserlerini de 'BUSMEK 4. Genel Sergisi'nde sergilemenin heyecanını yaşadılar.

Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz'ın sunduğu sergi açılışı ve mezuniyet töreni, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe adına törene katılan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Recep Demirhan, yaptığı konuşmada halkın büyük ilgi gösterdiği BUSMEK kurslarının Bursa'nın işgücü potansiyelini artırdığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nin eğitime her zaman destek verdiğini ve BUSMEK'in de bugüne kadar 45 bin kişiyi mezun ettiğini belirten Demirhan, “ Bilgisayar teknolojilerinden mesleki ve teknik eğitimlere, sağlık ve spor eğitimlerinden dil eğitimleri ve el sanatlarına uzanan 85 branşta hizmet veren BUSMEK, bugün 7 merkez ilçede 18 kurs merkezinde eğitim veriyor. Kursiyerlerin yüzde 80'ini bayanların oluşturduğu her yaş grubundan vatandaşlarımız kişisel gelişimlerini sağlayan eğitimler alıyorlar. Engelli hemşerilerimizin de yararlandığı ve sosyal yaşama adaptasyonlarını sağlayan BUSMEK, kursiyerlerin ufkunu açıyor” diye konuştu.

“Sanat altın bileziktir”

BUSMEK 4. Genel Sergisi'nde 17 bin kursiyerin el emeği göz nuru ürünlerinin bulunduğunu belirten Demirhan, Merinos'ta izlenime açılan serginin 18 Haziran Perşembe gününe kadar görülebileceğini bildirdi. Kursların ücretsiz olduğunu da hatırlatan Demirhan, “Sanat ve zanaat, altın bileziktir. Bursalıları, ücretsiz kurslarımıza davet ediyor ve balık tutmayı öğrenmelerine destek olmak istiyoruz. Mezun olan kursiyerlerimizin de hayatlarında yeni adımlar atacağına inanıyoruz” dedi.
“BUSMEK, sosyal barışa katkı sağlıyor”

BUSMEK Genel Koordinatörü Mustafa Özen ise konuşmasında BUSMEK'in faaliyetlerini anlattı. BUSMEK çatısı altında meslek edinmenin yanı sıra unutulmaya yüz tutmuş Bursa'ya özgü el sanatlarını da yaşattıklarını söyleyen Özen, 2009 -2010 eğitim yılı kurs kayıtlarının Ekim ayında alınacağını belirterek, “BUSMEK'in kapıları herkese açık. Yeteneklerini ve kendini geliştirmek isteyen herkesi kurslarımıza bekliyoruz. BUSMEK farklı gelir gruplarından farklı mesleklerden herkesi aynı çatıda biraraya getirerek sosyal barışa da katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Kursiyerlerin sertifika sevinci

İl Genel Meclis Başkanı Nurettin Avcı, Osmangazi Kaymakamı Osman Daşdan, AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, BESOB Başkanı Arif Tak ve 22. dönem Bursa milletvekili Faruk Anbarcıoğlu ile Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan da törende hazır bulundu.

Kursiyerler ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programa Büyükşehir Belediye Bandosu ve Mehter Takımı, konseriyle renk kattı. Programın sunuculuğunu üstlenen Vatan Şaşmaz, BUSMEK'i tanıtan bilgilendirmeler de yaptığı sunumunda Bursalıların gönlünü fethetti. Törende BUSMEK'in 17 bin kursiyeri adına temsili olarak 10 kişiye sertifikaları verildi.

“İlaçlarımı kendim alabiliyorum”

BUSMEK'in en yaşlı kursiyeri 70 yaşındaki Sabriye Suna, sertifikasını Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Recep Demirhan'ın elinden aldı. Duygularını dile getiren Suna, “BUSMEK sayesinde okuma yazma öğrendim. Artık, otobüse rahatça binebiliyor ve hastaneden ilaçlarımı kendi kendime alabiliyorum. Çok mutluyum. Bize bu imkanı sunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye çok teşekkür ediyorum” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin eşi Hüsniye Altepe de törende BUSMEK kursiyerlerinden biyolog ve ressam Rezzan Özbakış'a sertifikasını verdi. Özbakış, resim yeteneğini BUSMEK ile geliştirip kişisel resim sergisini açmanın sevincini yaşadığını anlattı. Kursiyerlerden Romanyalı Adriana Kırcal, BUSMEK'te kuaförlük eğitimi aldığını ve ülkesine dönerek kuaförlük yapacağını bildirdi. Engelli bir kursiyer olan Seçil Şenbalkan da sertifikasına kavuşmanın mutluluğunu dostlarıyla paylaştı.

Kursiyerlere Coşkun Sabah dopingi

Sertifika töreninin ardından protokol üyeleri, serginin açılış kurdelesini sahnede kestiler. Konuklar daha sonra Merinos'ta 'Türk İslam Sanatları', 'El Sanatları' ve 'Mesleki branşlar' başlıklarıyla 3 salonda hazırlanan 3 bin üründen oluşan sergiyi gezdiler ve çalışmaları çok beğendiklerini söylediler. Türk Sanat Müziği'nin güçlü sesi Coşkun Sabah'ın en güzel şarkılarını Bursalılar için söylediği program renkli anlara sahne oldu. Kursiyerler, usta sanatçının şarkılarına eşlik ettiler. Sevenleri, Sabah'dan imza almak için de adeta birbirleriyle yarıştılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*