17 yaşında Türk satranç tarihine geçti

17 yaşında Türk satranç tarihine geçti.9424
  • Giriş : 28.04.2009 / 14:03:00

Bu ay içinde düzenlenen Türkiye şampiyonasında 13 maçta toplam 11,5 puan toplayarak altın madalya kazanan Mustafa Yılmaz, 17 yaşında Türk satranç tarihine geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Yılmaz, bu ay içinde düzenlenen Türkiye şampiyonasında 13 maçta toplam 11,5 puan toplayarak altın madalya kazandı. Böylece erkeklerde Türkiye'nin en genç şampiyonu olan Yılmaz, bir ilke imza atmış oldu.

Yılmaz, satrancı büyük bir aşkla oynadığını belirterek, ''İşin sırrı bunu severek yapmakta yatıyor'' dedi.

Eski Türkiye şampiyonlarından olan ablası Ezgi Yılmaz'ın teşvikiyle bu spora başladığını anlatan Yılmaz, ''Ablam üniversiteye girdiği için bir süre ara verdi, ama ben onun sayesinde 7 yaşında başladım bu spora. O zamandan beri de çok severek satranç oynuyorum'' diye konuştu.

Şampiyonaya Satranç Federasyonu tarafından milli oyunculara dağıtılan diz üstü bilgisayarıyla hazırlandığını kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti:

''Bizim satranç programlarımız var. İçinde 1800'lü yıllardan bu yana oynanan 3-4 milyon oyun bulunuyor. Bu oyunları izleyip strateji belirleyerek hazırlanıyorum. Benim de bu programda kayıtlı 224 adet oyunum var. Ayda bir defa 1 hafta süren Milli Takım kampları oluyor. Orada da antrenörlerimizle çalışıyoruz.''

-''VERİLEN ÖDÜLLER ÇOK DÜŞÜK''-

Satrancı asla bırakamayacağını, ancak yedekte bir mesleği bulunması açısından mühendislik fakültesinde okumak istediğini ifade eden Yılmaz, şampiyonalarda alınan derecelere verilen ödüllerin çok düşük olmasından yakındı.

Yılmaz, Türkiye şampiyonluğu için sadece 1,500 TL ödül aldığını belirterek, ''Bizim branşımızda ödüller gerçekten çok düşük. Başarıların artması için sporcuların teşvik edilmesi gerekiyor. Sporcular yeterli para kazanamadığı sürece bu spor ilerleyemez'' dedi.

İleride 2 bin 700 puanlı bir büyük usta olmayı istediğini dile getiren Yılmaz, bunu 23-24 yaşlarında gerçekleştirebilirse dünya sıralamasında iyi bir derece elde edeceğini de sözlerine ekledi.

Mustafa'nın babası Yüksel Yılmaz ise çocuklarıyla gurur duyduklarını belirterek, ''Çocuklarımıza zeka geliştirici, beyinlerini kullanabilecekleri oyunlar aldık. Hep destek olduk. Mustafa, satranç yerine başka bir sporu da yapsa arkasında olurduk. Biz onları seçimlerinde özgür bıraktık. Bu onların hayatı'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*