17 yaşındaki çocuk idamını bekliyor

17 yaşındaki çocuk idamını bekliyor.5966
  • Giriş : 27.04.2008 / 21:04:00
  • Güncelleme : 27.04.2008 / 20:43:43

İran'da, sevdiği kızla konuşan kişiyi öldüren 17 yaşındaki bir genç, idam cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtimad gazetesinin haberine göre, başkent Tahran'ın kenar semtlerinden Kerec'de yaşayan Sefer (17) adlı genç, bir ay önce, sevdiği kızla konuştuğunu gördüğü 19 yaşındaki Mehdi'yi bıçaklayarak öldürdü.

Polis tarafından tutuklanarak mahkemeye çıkarılan kişi, devrim mahkemesince idama mahkum edildi. İdam mahkumu, “Mehdi'yi isteyerek öldürmedim, pişmanım” diyerek maktulün ailesinden af diledi. Ancak aile bunu kabul etmedi ve oğullarını öldüren kişi hakkındaki idam kararında ısrar etti.

İran ceza yasasına göre, maktulün ailesi, maddi tazminat ve kan parası karşılığında idam mahkumunu affedebiliyor.
Cinayet, zina, tecavüz, silahlı soygun, dinden dönme ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlar İran'da idamla cezalandırılıyor.

Uluslararası Af Örgütünün iki hafta önce açıkladığı idam raporuna göre, İran, dünyada idam kararını Çin'den sonra en fazla uygulayan ikinci ülke durumunda. Rapora göre geçen yıl İran'da 317 kişi idam edildi. Af Örgütü, İran'ı, 18 yaşından küçüklere idam cezası verildiği için de sıkça eleştiriyor.

İdamın ceza yasasında bulunduğunu belirten İran yönetimi, Uluslararası Af Örgütü ve insan hakları örgütlerinin uyarılarını dikkate almıyor. İran'da küçük yaşta idama mahkum edilenler, önce hapse konuyor, 18 yaşını doldurduktan sonra idam ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious