17 yaşındaki genç kıza 100 bin dolarlık burs

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

ABD'de, 17 yaşındaki bir genç kıza, farklı moleküllerden oluşan ''parmak izlerini'' teşhis eden ve çok ucuza mal olan bir spektrograf buluşu için 100 bin dolar burs verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mary Masterman'ın, yılda 1 kez yapılan ve bu yıl 1700'den fazla lise öğrencisinin katıldığı Intel Bilim Yeteneği Arayışı yarışmasını kazandığı bildirildi.
Masterman'ın mercekler, bir lazer, alüminyum boru ve bir kamerayla 1000 dolardan daha az paraya mal ettiği spektrogramın benzerlerinin fiyatının 100 bin doları bulduğu belirtildi.
Intel'in başkanı Craig Barrett, yarışmanın birincisinin Masterman olduğunu açıklarken, genç kız da yarışmayı kazanmayı beklemediğini söyledi.
Dalga boylarını ölçen spektrograflar, patlayıcı veya uyuşturucu aranması ya da bir sanat eserinin yaşının belirlenmesi için kullanılabiliyor.
Buluşlarını Ulusal Bilim Enstitüsü'nde sergileyen yarışmanın 40 finalisti, aralarında ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve ABD Eğitim Bakanı Margaret Spellings'in bulunduğu hükümet yetkilileriyle biraraya gelmişlerdi.
Bu yıl 66.'sı düzenlenen yarışmanın eski birincilerinden 6'sı Nobel ödülü almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious