170 limuzinle gezecek

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Suudi Kralı Abdullah için Ankara Swissotel kapatılırken, İstanbul'da da Çırağan Sarayı'nın 11'i süit 150 odası tutuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye 40 yıl aradan sonra ağırlayacağı Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz Al Saud için dört koldan hazırlanıyor. Ankara'da Swissotel komple kapatılırken, kral dairesi yeni baştan düzenlendi. Tuvalet ve dekorasyon Kral'ın zevkine göre yenilenirken, Kral ve heyetin konaklayacağı yer ile kullanacağı güzergahta olağanüstü sıkı güvenlik önlemleri alındı.

Hummalı bir çalışma da İstanbul'da yürütülü-yor. Kralın ziyaretinin İstanbul ayağında kalacağı Çırağan Sarayı'nda yapılan hazırlıklar devam ediyor. 15 uçak ve 300 kişiyle bugün Ankara'ya gelecek Kral için 9 Ağustos'da geçeceği İstanbul'da Çırağan Sarayı'nda Suudi güvenlik görevlileri yerlerini aldı. Otelin 11 suiti 5 Ağustos'tan itibaren diğer müşterilere kapatıldı. Kral'ın ko-naklayacağı 513 metrekarelik 'Grand Sultan' süitinde hazırlıklar tamamlandı. Geceliği yaklaşık 20 bin dolar olan suitte Kral ve ailesi kalacak.

DÜNYANIN EN BÜYÜK PLAZMASI

Ultra lüks süitte, dünyanın en büyük ekranına sahip plazma televizyon ve ev sinema sistemleri bulunuyor. 2 yatak odası ve 4 kral yatağının bulunduğu süitin banyosu, Kral'ın ayağının kayıp düşme ihtimaline karşı halıyla kaplandı. Ayrıca kralın yatacağı yatağın çarşaf ile yastığı da Suudi Arabistan'dan getiriliyor. Kral Abdullah'ın heyeti için de Çırağan Palace Kempinski Otel'de de 139 oda tutuldu. Bu odalarda bulunan minibarlardaki alkollü içecekler kaldırıldı. Kral Abdullah ile birlikte 2 özel aşçısı da İstanbul'a gelecek. Bu aşçılar otelin mutfağını kullanacak.

85'İ ANKARA'DA 85'İ İSTANBUL'DA

Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın Ankara ziyareti için İstanbul'dan 170 adet son model S 350 Mercedes araç kiralandı. İnter Turizm ve Seyahat A.Ş'den kiralanan 170 siyah renkli Mercedes'lerden 85'i Ankara'ya gönderildi. 85'i ise İstanbul'da hazır bekliyor.

Tek tek Ankara'ya gönderdik

İnter Turizm ve Seyahat şirketi yetkili müdürü Ömer Üstbaş, Suudi yetkililerin özellikle siyah renkli son model Mercedes araç tercih ettiklerini söyledi. Ankara'da bulunan 85 aracın yanı sıra 85'inin de İstanbul'da hizmete hazır beklediğini anlatan Üstbaş, "Araçların dikkat çekmemesi için araçları konvoy halinde değil, tek tek Ankara'ya gönderdik. Kral Abdullah'ın programında bir aksaklık olmaması için Ankara'daki 85 aracın İstanbula dönüşünü beklemeyeceğiz. Bunun için 85 aracımız da İstanbul'da hazır bekliyor" dedi. Ayrıca, Kral Abdullah ve beraberindekilere İngilizce, Almanca ve Arapça bilgisine sahip profesyonel bir ekibin hizmet vereceği, sürücülerin dil bilgisinin yanı sıra güvenlik ve ileri sürüş teknikleri eğitimi de bulunduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious