17'lik genç karakolda hayata veda etti

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Diyarbakır’da kablo hırsızlığı yaptıkları iddiasıyla jandarma tarafından gözaltına alınan 10 zanlıdan 17 yaşındaki Şemsettin Yavuzkaplan dün karakolda kalp krizi geçirerek ölünce köylüler, karakolu taşladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır- Şanlıurfa karayolu üzerinde bulunan Pirinçlik Köyü’nde jandarma karakoluna giden telefon hatlarındaki kabloları çalınınca büyük bölümü çocuk 10 zanlı gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan Pirinçlik Köyü İlköğretim Okulu son sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Şemsettin Yavuzkaplan, karakolda kalp krizi geçirerek öldü. Ağabeyinin öldüğünü gören Yüksel Yavuzkaplan şoka girence jandarma tarafından Diyarbakır Askeri Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Köyden gözaltına alınan bir kişinin öldüğünü duyan köylüler, dün karakola giderek, cesedinin verilmesini istedi. Görevliler, bu isteğe olumsuz yanıt verince 50 kadar köylü saat 13.00 sıralarında karakola yaklaşık 15 dakika süreyle taş attı. Çağrılan takviye ekiplerin müdahalesiyle köylüler uzaklaştırıldı.

Ölen Şemsettin Yavuzkaplan’ın yakınları sinir krizi geçirip gözyaşlarını boğuldu. Yavuzkaplan’ın annesi Ziynet Yavuzkaplan, oğlunun jandarma tarafından dövülerek öldürüldüğünü öne sürdü. 12 yaşındaki kızı gözaltında olan Halil Şeflek ise, jandarmanın daha önce çalınan telefon kablosu için gelip tarlada veya oyun oynayan çocukları topladığını belirterek, “Ondan sonra bir çocuğun öldüğünü ve darp sonucu kardeşinin yaralandığını duyduk. Karakola gittik bize cenazeleri vermediler” diye tepki gösterdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, olayla ilgili yazılı açıklama yaparak, Şemsettin Yavuzkaplan’ın ölümüne kalp krizinin neden olduğunu bildirdi. Başsavcı Durdu, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını belirterek şöyle dedi:

“Gerek olay yerinde yapılan inceleme de gerek ceset üzerindeki otopsi incelemesinde maktülde herhangi bir ateşli- ateşsiz silah yarası ya da darp ve cebir izine rastlanılmamıştır. Adli Tıp Kurumu Diyarbakır Grup Başkanlığı’nda görevli Adli Tıp uzmanı refakatinde Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılan otopsi sonucunda adı geçenin ölümünün bu aşamada kalp krizinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Ancak, tespit edilen bu ölüm sebebinin teyidi açısından bir üst kurum olan İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’ndan da ayrıca rapor alınacak. İlgili ve sorumlu kişiler hakkında soruşturma halen sürmektedir.”

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş, köye giderek incelemelerde bulunurken, gözaltına 10 çocuk bulunduğunu söyledi.

VALİLİK: KARAKOLA GİRMEDEN ÖLDÜ

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Pirinçlik Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde bugün saat 06.30 sıralarında Yolboyu Köyü’nde telefon teli hırsızlığı yapıldığı ihbarı üzerine karakoldan 1 astsubay, 1 uzman çavuş ve 3 erbaş ve erden oluşan 7 kişilik devriye görevlendirildiği belirtilerek, şöyle denildi:

“Olay yerinde yapılan kontrolde, 13 telefon direği arasındaki telin kesildiği görülmüş ve yaşları 14- 17 arasında değişen 7 şüpheli şahıs söz konusu toplanmış teller ile birlikte yakalanmışlar ve karakola sevki sırasında karakol bahçesine indikten sonra şüphelilerden Şemsettin Yavuzkaplan (16) aniden rahatsızlanarak ve karakola henüz girmeden vefat etmiştir. Adli tıp doktorunun ilk değerlendirmelerine göre maktülün kalp krizinden vefat ettiği anlaşılmıştır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious