18 ay işkence görenlere tazminat yok

18 ay işkence görenlere tazminat yok.20009
  • Giriş : 05.05.2008 / 09:34:00

İngiltere, 18 ay şiddete maruz kalan vatandaşının tazminat talebini reddetti...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere, 2001 yılında CIA'in işkence uçaklarında haksız yere 18 ay boyunca şiddete maruz kalan Pakistanlı İngiliz vatandaşı Binyam Muhammed'e yasaları gerekçe göstererek yardım etmeyi reddediyor.ABD’de 11 Eylül terör saldırılarını gerçekleştiren teröristlerden biriyle yemek yemekten suçlanarak 2001 yılında gözaltına alınan CIA'in işkence uçaklarıyla Pakistan'a götürülerek şiddete maruz kalan Binyam Muhammed'e İngiltere yardım etmeyeceğini açıkladı.

18 AY İŞKENCE GÖRDÜ

7 sene İngiltere'de yaşayan Muhammed ülkesi Pakistan'dan İngiltere'ye dönerken pasaportundaki bir sorun yüzünden gözaltına alındı. İlk olarak Pakistan ve İngiliz İstihbarat Servisleri tarafından sorgulanan Muhammed daha sonra CIA'e teslim edildi. İşkence uçaklarıyla Fas'a götürüldü ve burada 18 ay boyunca işkence gördü. Daha sonra serbest bırakılan Binyam suçsuzluğunu kanıtlasa da İngiliz hükümeti kendisine yardım etmeyi reddediyor.

KANITLAR KABUL EDİLMEDİ

CIA'in uçaklarında işkence gördüğünü kanıtlayan Binyam, İngiltere'nin kendisine sırt çevirdiğini söyledi. İngiliz yetkililer uluslararası yasalara göre ülke dışında işkence gören kişinin sunduğu kanıtların kullanamayacağını belirtiyor. İngiltere ile ABD'nin CIA konusundaki işbirliğini soruşturan Manchester Emniyet Müdürü Michael Todd'un ölü olarak bulunması, İngiliz makamlarının işkence gören vatandaşlarına yardım etmeyi reddetmesi iki ülke arasındaki ilişkiyi gözler önüne seriyor.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious