18 bin taksici kara kara düşünüyor

18 bin taksici kara kara düşünüyor.11968
  • Giriş : 16.12.2008 / 09:43:00

Taksi plakalarının ücretsiz belediyeye devredilmesine yönelik tasarı taksiciyi şok etti. Haber duyulur duyulmaz plaka fiyatları 100 bin YTL birden geriledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yeni Karayolları Trafik Kanunu taslağı şu anki haliyle yasalaşırsa, büyük şehirlerde altın değerinde olan ticari araç plakaları sahipleri belediyeye giderek 5 yıllık 'Yetki Belgesi' alarak işlerine devam edecekler. Bu tasarı İstanbul'daki 18 bin taksici esnafını harekete geçirdi. Tasarıya göre yetki belgesi isme yazılı olacak ve 5 yıl bittiğinde belgenin sahibi tekrar işe devam etmek isterse belgesini yenileterek işine devam edecek. 5 yıllık süre dolduğunda taşımacılık işini bırakacaksa yetki belgesini belediyeye iade edecek.

FİYATLAR GERİLEDİ

İstanbul'daki 9 milyar YTL'lik taksi plaka pazarı da kara günler yaşamaya başladı. taksi plakaları 550 bin YTL'den 450 bin YTL'ye kadar geriledi. Pazardaki daralma 1.8 milyar YTL'yi buldu. Tasarıyı duyan taksiciler bağlı oldukları konfederasyon olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'na (TESK) koştu. TESK Başkanı Bendevi Palandöken de, tasarının zaten sıkıntıda olan esnafın iyice krize girmesine neden olacağını söyledi.

KİŞİSEL YATIRIMLARA DARBE

Tasarının iptali ya da bazı maddelerinin değiştirilmesi için İçişleri ile Ulaştırma Bakanlığı'ndan randevu talep edeceklerini söyleyen Palandöken 'Taksi plakaları devlet tarafından bir yatırım olarak görülmüyor. Bu tasarı çıkarsa kişisel yatırımlar gasp edilmiş olacak' dedi. Taksi plakalarının İstanbul, Ankara ve İzmir'de para ettiğini söyleyen Bendevi Palandöken 'Bu tasarı sadece bu illere dönük gibi çıkıyor' diye konuştu.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*