18 Mayıs'ta Müzeler Haftası başlıyor

18 Mayıs'ta Müzeler Haftası başlıyor.11732
  • Giriş : 15.05.2009 / 12:27:00

Anadolu Medeniyetleri Müzesi tarafından Müzeler Haftası dolayısıyla konferans, sergi, müzik ve sahne sanatları gibi çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 18 Mayıs Cumartesi günü Müzeler Haftası açılış töreni, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katılımıyla Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde gerçekleştirilecek.

Kendine özgü koleksiyonları ile Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen önemli müzelerinden olan ve 1997'de Avrupa'da ''Yılın Müzesi'' unvanını elde eden Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin, 1998 yılında gerçekleştirdiği kurtarma kazısı ile gün ışığına çıkarılan Roma Dönemi Balgat Mezarı eserlerinin sergilendiği seksiyon, çağdaş müzecilik anlayışı doğrultusunda farklı bir bakış açısı ile yeniden düzenlenerek, ''Yeni Yüzüyle Balgat Mezan'' adıyla sergilenecek.

İki konu başlığından oluşan ''Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne kazandırılan eserlerin ziyaretçi ile buluşması'', sergisinin ''Yurt Dışından Kazanımlarımız'' bölümünde, 1998 yılında İsviçre-Zürih Havaalanı'nda ele geçirilerek kültür mirasına kazandırılan Anadolu kökenli arkeolojik eserler ve sikkelerden oluşan kültür varlıkları yer alacak.

''Satın Alma Yoluyla Kazanımlarımız'' bölümünde ise satın alma yoluyla müze koleksiyonlarına dahil edilen zengin bir koleksiyon, 9 vitrinde ziyaretçilerle buluşacak. Sergiler, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından törenle açılacak.

Etkinliklere, anaokulu ve ilköğretim öğrencilerinin ''Boğazköy'den Çorum'a Esintiler'' ve ''Hititleri Keşfedelim'' adlı gösterileri ve ''Kaya Kabartmalarının Dili'' konulu sergileri ile ''Çocukların Gözüyle İğne Deliği Fotoğrafları'', ''Hititleri Tanımak'', ''Hititler'' konulu çocuk sergisi ve ''Dördüncü Yaşayan Kültür Sokağı'' açık hava sergisiyle devam edilecek.

Bu yıl 7'ncisi kutlanacak Çocuk Şenliği'nde, kil, drama, sikke, yontu, tablet, seramik, kalıp, mozaik, duvar resmi, anket, drama ve arkeolojik kazı çalışmaları yapılacak. Ayrıca ''Hacivat'la Karagöz'' kukla gösterisi sunulacak.

Müze Gecesi kapsamında, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde düzenlenecek ''4. Avrupa Müzeler Gecesi''nde; müze ziyaretçilerine, canlı performans, ''Çocuklarla Gılgamış Destanı''nın yanı sıra müze bahçesinde oluşturulan açık hava sinemasında, izleyicilerin yazlık sinema özlemini gidermek üzere ''Ekmek ve Laleler'' adlı İtalyan yapımı film gösterilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*