18 yaşındaki hacker çocuk 1 milyon bilgisayara girmiş

  • Giriş : 01.12.2007 / 02:13:00
  • Güncelleme : 01.12.2007 / 01:22:57

Siber-suç şebekesinin lideri olmakla suçlanan 18 yaşındaki genç sorguya çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yeni Zelanda'da polis uluslararası bir siber-suç şebekesinin lideri olmakla suçlanan 18 yaşındaki bir genci sorguya çekti.

Grubun dünya çapında bir milyon bilgisayara girerek insanların banka ve kredi kartı bilgilerini ele geçirdiği, 20 milyon dolardan fazla para çaldığı bildiriliyor.

Şebekenin lideri olduğu söylenen hacker 18 yaşında olduğu için Yeni Zelanda yasaları gereği adı açıklanamıyor -- ancak "Akill" takma adıyla anıldığı bildiriliyor.

Gencin polisle işbirliğini kabul ettiği ve siber-hırsızlığı nasıl yaptıklarını ayrıntılarıyla anlatmakta olduğu belirtiliyor.

Eylemlerine henüz lisedeyken başlayan Akill "son derece zeki ve becerikli" diye tanımlanıyor.

Sorgulandıktan sonra salıverilen Akill'in eğer yargılanıp suçlu bulunursa 10 yıla varan hapis cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor.

Polise göre Akill ve ekibi "botnet" adı verilen, sahibinin bilgisi olmadan gizli kodlar yerleştirilmiş yüzbinlerce bilgisayardan oluşan bir ağı yönetiyordu.

Olayın Amerikan Federal Araştırma Bürosu FBI'ın botnetlere karşı giriştiği operasyon çerçevesinde ortaya çıkarıldığı bildiriliyor.

FBI bu tür saldırılardan korunmak isteyen bilgisayar kullanıcılarına anti-virüs yazılımları ve firewall (güvenlik duvarı) kullanmalarını, zor şifreler seçmelerini ve tanımadıkları adreslerden gelen emailleri açmamalarını öneriyor.

BBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious