18 yıl önce de böyleydiler

  • Giriş : 23.04.2007 / 00:00:00

Türkiye hızla değişirken bazı siyasiler ise aynı yerinde sayıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Halkın gönlünde taht kuran Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı seçilmesine sert ifadelerle karşı çıkanlar bugün de Erdoğan için aynı üslubu kullanıyor. İşte 18 yıldır değişmeyenler...

Dünya hızla değişiyor ve Türkiye de bu değişime ayak uydurabilmek için büyük atılımlar gerçekleştiriyor. Ancak bazı siyasiler ise yıllardır aynı noktada duruyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına karşı çıkanlar, 18 yıl önce de aynı ifadelerle Turgut Özal’ın Çankaya Köşkü’ne çıkmasına karşıydı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 1989’da SHP Genel Sekreteri olarak Turgut Özal için aynı ifadeleri kullanmıştı. Baykal, Süleyman Demirel ve Erdal İnönü’nün yanı sıra bazı medya kuruluşlarının yoğun mücadalesine rağmen Turgut Özal 8’inci Cumhurbaşkanı olarak Çankaya Köşkü’ne çıkmış ve halkın gönlünde taht kurmuştu. Özal’a karşı çıkanların büyük çoğunluğu da ölümünün ardından ona övgüler yağdırmıştı. Bugün kullandığı sert üslup nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme yollarını kapatan o dönemin SHP'nin Genel Sekreteri Deniz Baykal, 1989’da da bugünkü gibi "Cumhurbaşkanlığı seçimine katılmayız" diyordu. 1989’da “Özal Çankaya'da duramaz, Özal'ı onursuzca indiririz" diyen Deniz Baykal bugün de, "Erdoğan'ı o koltukta oturtmayız" diyor. 9 Ekim 1989 tarihli Milliyet gazetesi sür manşetinde "Yumruklar Sıkıldı" diyordu. Haberde Demirel ve Baykal'ın açıklamalarına yer veren gazete, Demirel'in, "Demokrasi için Özal bir lekedir" ve Baykal'ın "Ne yapıp edip Özal'ı indiririz" sözlerine yer veriyordu. Recep Tayyip Erdoğan'a en sert eleştirileri getiren Cumhuriyet Gazetesi'nin 1989'daki hedefi ise Turgut Özal'dı. 22 Ekim 1989'da "Sine-i Millet Rüzgârı" manşetiyle okurlarının karşısına çıkan gazete, Süleyman Demirel'in lideri olduğu DYP'nin toplu istifaya hazır olduğunu vurguluyordu. Özal ilk turda 247 ol alınca Demirel, İnönü'ye: "Haydi, hemen çekilelim" çağrısında bulunuyordu. Özal meclisteki 3 turun ardından Cumhurbaşkanı seçildikten sonra İnönü, "Hayırlı olsun diyemem" derken Demirel de, "Halktan Tokat yiyecek" diyordu.

Çoğu zaman dönemin SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'den daha atak olan Baykal'ın demokrasi anlayışı hiç değişmedi. İstemediği isimlerin Cumhurbaşkanı olmaması için Baykal'ın en sık başvurduğu yöntem seçimlere katılmama tehdidi oldu. 10 Ekim 1989'da yayımlanan gazetelerde Baykal, "Özal'ı onursuzca indiririz" diyordu. Demirel ise Özal için "Millet seni orada oturtmaz...Tehditle Çankaya yoluna çıkıyor...” demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious