18 yıl sonra sandık başına gittiler!

18 yıl sonra sandık başına gittiler!.12445
  • Giriş : 29.03.2009 / 16:34:00

DEP eski milletvekilleri Leyla Zana, Selim Sadak ve Hatip Dicle 18 yıl aradan sonra sandığa gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM'de 1994 yılında "terör örgütü üyesi olmak" suçundan tutuklanan ve 10 yıl cezaevi yatan Leyla Zana Diyarbakır merkez Kayapınar İlçesi Yaşar Eğitim Kültür Vakfı İlköğretim Okulu'nda oy kullandı. DTP Siirt Belediye Başkan adayı Selim Sadak, Siirt Endüstri Meslek Lisesi'nde oy kullanırken, Hatip Dicle Diyarbakır Şair Sırrı İlköğretim Okulu'nda sandık başına gitti.

Zana, öğlen saatlerinde oy kullanmak için geldiği Yaşar Eğitim Kültür Vakfı İlköğretim Okulu 1124 nolu sandıkta oy kullandı. DEP eski milletvekili Zana, 18 yıl aradan sonra oy kullanırken heyecanlı olduğu gözlenirken, sandık başkanına sorular yönelterek yardım aldı. "18 yıl aradan sonra oy kullandığım için heyecanlıyım, nasıl kullanacağımı bilmiyorum" diyen Zana, seçimle ilgili AHT muhabirinin sorularını yanıtsız bıraktı.

DOSYA YARGITAY'DA

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle ve Selim Sadak hakkında yerel mahkemenin terör örgütüne üye olmak suçundan verdiği 7'şer yıl 6'şar aylık hapis cezasının onanmasını istemişti. Başsavcılık Orhan Doğan'ın ölümünün ise resen öğrenildiğini belirterek, bu konuda infaz ile birlikte karar verilmesini talep etmişti. Yargıtay Ceza Dairesi kararı onamış olsaydı, kapatılan DEP eski milletvekilleri seçme ve seçilme haklarından da yoksun bırakılacaktı.

Ankara 1 No'lu DGM, kapatılan DEP'in eski Diyarbakır Milletvekilleri Dicle ve Zana, eski Şırnak Milletvekilleri Doğan ve Sadak'ı, terör örgütü PKK'nın liderlerinden aldığı emir ve talimat doğrultusunda ülke içinde ve dışında yoğun bölücü faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle TCK'nın "yasadışı örgüt üyeliği" fiilini düzenleyen 168-2 ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun "ceza artırımını" öngören 5. maddesi uyarınca, 15'er yıl ağır hapis cezalarına çarptırmıştı . Yargıtay, 9. Ceza Dairesi de bu kararı onamıştı. Kapatılan DEP Milletvekilleri Zana, Doğan, Sadak ve Dicle, 4 Mart 1994 tarihinde gözaltına alınmış, 17 Mart 1994 tarihinde tutuklanarak Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'ne konulmuşlardı. Eski DEP Milletvekilleri, 1996 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmuş, 2004 yılında tahliye edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*