1800 yıllık mirasa sadakat yolculuğu

1800 yıllık mirasa sadakat yolculuğu.15835
  • Giriş : 04.02.2008 / 11:13:00

Doğaseverler 1800 yıllık termal sağlık merkezi Allianoi antik kentinin sular altında kalmasını engellemek için bir araya geldi. Doğaseverler, ''Avrupa 60 yıllık binayı bile koruyor'' diyerek, tepkilerini dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir'in Bergama ilçesinde bulunan ve dünyanın en eski termal sağlık merkezleri arasında olan Allianoi'nin, kısa bir süre sonra su tutmaya başlaması beklenen Yortanlı Barajı alanında tahrip olmaması için doğaseverler dün "Allianoi'ye Sadakat Yolculuğu" düzenledi.

Doğa Derneği, Atlas Dergisi ve Doğa Turizm tarafından gerçekleştirilen geziye "Dondurmam Gaymak" filminin yönetmeni Yüksel Aksoy'un da aralarında bulunduğu İstanbul ve İzmir'den yaklaşık 200 doğasever katıldı.
 
Bergama ilçesini gezen ve ardından Allianoi'ye giden grup, burada antik yerleşimi gezerek Allianoi Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Ahmet Yaraş'tan, antik kentin önemi, bugüne dek yapılan kurtarma kazıları ve son durumla ilgili bilgi aldı.
 
Yaraş, Allianoi'de 1998 yılında başlatılan kurtarma kazılarında bugüne dek 11 bin adet antik eser çıkarıldığını ve bu eserlerin sergilenmek üzere Bergama Müzesi'ne teslim edildiğini ifade etti.
 
Yaraş, "Allianoi'de şu ana kadar yüzde 20 düzeyinde arama ve kurtarma çalışması yapılabildi. Yüzde 80'lik bölümde ise ne gibi eserler olduğunu bilmiyoruz" dedi.
 
Yaraş, Allianoi'nin bulunduğu bölgenin 2001'de 1'inci derece SİT alanı kapsamına alındığını, buna rağmen bölgede barajın yapımına devam edildiğini ve barajın gövdesinin tamamlanarak su tutacak hale getirildiğini belirtti.
 
Yaraş, "Oysa burada hiç eser kalmamış olsa bile 47 derece sıcaklığındaki şifalı suyu için bile Allianoi sular altında bırakılmamalı. Barajın su tutması kararının çıkması halinde, biz nasıl kazma kürekle yıllarca kazıp eserleri gün ışığına çıkardıysak, onlar da aynı şekilde bu eserlerin üstünü örterek barajın su tutmasını sağlayacaklar" dedi.
 
AİHM yolu
 
Ahmet Yaraş, barajın su tutması için karar çıkması halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuracaklarını bildirdi.
 
Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken de İzmir'in 2015 yılı için aday olduğu ve "sağlık" ana temasının işleneceği EXPO organizasyonunun Allianoi için son bir şans olmasını diledi.

 

EXPO 2015'in yapılacağı kentin belirleneceği Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurulu öncesi, bu ay içinde BIE delegelerinin İzmir'e geleceklerini hatırlatan Eken, "Ne olursunuz Allianoi sular altında kalmasın" dedi.
 
"Avrupa 60 yıllık binayı bile koruyor"
 
Yönetmen Yüksel Aksoy ise Avrupa ülkelerinde 60-70 yıllık binaların bile koruma altına alınıp tescillendiğini belirterek, "Avrupa'da bu binalarda bile tek bir çivi çakılmasına izin verilmezken bizde 1800 yıllık kültürel mirasımızın su altında kalmasına göz yumuluyor" diye konuştu.
 
Gezide, Çiğli Tiyatro ve Kültür Merkezi oyuncuları gösteri sundu.
 
Katılımcılardan oyunla ilgili görüşlerini kağıda yazmalarını isteyen oyuncular, gösterinin sonunda kağıtları kavanoza koyarak, Allianoi'nin sular altında kalması durumunda mesaj olması için toprağa gömdü.
 
Gezi, katılımcıların, antik yerleşimi suları altında bırakacak Yortanlı Barajı'nın önünde hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious