185 bin kız okula kazandırıldı

  • Giriş : 18.09.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası ile 185 bin kızı okula kazandırdıklarını belirterek kadro konusunda milli eğitimi öncelikli tuttuklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2006-2007 eğitim öğretim yılının başlaması sebebiyle Antalya'da ıÜüHaşim İşcan Kültür Merkezi'nde açılış töreni düzenlendi. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de katıldı.

Tören, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, şehitler ve gaziler anısına yapılan saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Çağlayan Lisesi folklor ekibi gösteri sundu.

Başbakan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası ile 185 bin kızı okula kazandırdıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, kadro konusunda milli eğitimi öncelikli tuttuklarını söyledi. Erdoğan, "Birincilik kürsüsüne milli eğitimi çıkardık" dedi.

İlk emri 'oku' olan bir medeniyetten geldiklerini belirten Erdoğan, çocukları başarıya inandırmaya; oku, düşün, uygula, neticelendir anlayışını benimsetmeye çalıştıklarını kaydetti. Türkiye'nin gelişmiş ülkelerden insan olarak, beyin olarak geri olmadığını vurgulayan Başbakan, sorunun sistemden kaynaklandığını, hükümet olarak sistemi değiştirerek, diğer ülkelerin yakalanacağını söyledi.

Hedeflerinin ilk 10 ülke ekonomisi arasında girmek olarak açıklayan Başbakan Erdoğan, bunu başardıkları anda tüm çocukların daha iyi imkanlarda eğitim öğretim göreceğini ifade etti. Hükümet olarak sözleşmeli öğretmen uygulamasına ağırlıklarını verdiklerini belirten Erdoğan, ücretsiz kitap uygulamasını ilköğretimin yanı sıra orta öğretim için de gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kendi çocukluğunda kitapların teksir kağıdı ile çoğaltılmış olduğuna değinen Başbakan Erdoğan, şimdi ise tüm öğrencilerin kitaplarını önünde hazır bulduğunu kaydetti. Erdoğan, özel okullarda okuyan 6 bin civarında şehit çocuğunun kitaplarını da ücretsiz verdiklerni söyledi.

Geçmişte çocukların bilgi kaynağının okul ve aile olduğunu, günümüzde ise bunun yerini bilgisayar ve internetin aldığını, 25 bin okula ADSL internet bağlantısı sağladıklarını belirten Erdoğan, geride kalan 10 bin okula da ADSL bağlantısı yapacaklarını söyledi. Okulların tamamına bilişim teknolojisi sınıfları kurduklarını belirten Erdoğan, bütün bu fedekarlıkların çocukların en iyi şekilde eğitim alması ve yetişmesi için yapıldığını ifade etti.

Öğrencilere, okul çevrelerinde kötü niyetli kişilere, çalışmalara ve şiddete prim vermemelerini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Sizler bir milatsınız. Uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara prim vermeyin. Şiddetten uzak durun." tavsiyesinde bulundu.

Erdoğan, "Ufkunuzu geniş, zihninizi açık, merakınızı canlı tutun. Yüzlerindeki umudu, gözlerinizdeki ışığı görüyor, ülkemizin aydınlık geleceğine bütün kalbimle inanıyorum. Sizler, büyük başarılara imza atacak, Türk bayrağını çok daha yükseklerde dalgalandıracaksınız. Eğitim öğretim yılının milletimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." diyerek, konuşmasını tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious