1880 yaşındaki ağaca uzman bakımı

1880 yaşındaki ağaca uzman bakımı.17693
  • Giriş : 02.02.2008 / 12:43:00

Muğla'nın Marmaris ilçesinde 1880 yaşındaki anıt ağacın bakım ve tedavisi yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mustafa Karacan, Bayır köyünde bulunan ve ''Anıt Ağaç'' olarak tescil edilen 1880 yaşındaki çınara turistlerin ilgi gösterdiğini belirterek, ''Bu ağacı atalarımızın bize bıraktığı bir miras olarak görüyoruz. Ağacın bulunduğu köyde deniz yok, buna rağmen anıt ağaç sayesinde insanlar geçimlerini turizmle sağlıyor'' dedi.

Ağaçta çürüme belirtilerinin ortaya çıkması üzerine bu konuda uzmanlaşmış bir ekibi Bursa'dan Marmaris'e davet ettiklerini; ağacın bakım masrafını üstlendiklerini söyleyen Karacan, şunları kaydetti:

''Ekip ilk aşamada ağaçta başlayan çürümeyi önlemek için tedbir aldı. Ağacın gövdesi ve dalları özenle temizlenerek ilaçlandı. Ağacın dallarındaki çürük bölgeler izolasyon yöntemiyle kapatıldı. Ağacın çevresi mantarlara karşı demir sülfat ve güz taşı ile izole edildi.''

-AĞACIN ÖMRÜ UZATILDI-

Bursa'dan özel bir ekiple geldiklerini belirten Orman Yüksek Mühendisi Teoman Varol, ağacın son yıllarda çürümeye yüz tuttuğun belirterek, ''Tedaviyle ağacın ömrü uzatıldı. Ağacın yaşı, köylüler tarafından 2 bin 300 yıl olarak biliniyor. Teknik incelemede ağacın 1880 yaşında olduğunu tespit ettik. Ağacın tedavisine her yıl nisan ayında özel bir gübre verilerek devam edilecek'' diye konuştu.

Köylülerden 95 yaşındaki Hasan Vural ile 74 yaşındaki Feriştah Yılmaz, turizmcilerin bu ağacı keşfetmesiyle köye gelen turist sayısında artış olduğunu ifade ederek, ''Bu ağacı turizmciler keşfetmeden önce sadece gölgesinden faydalanıyorduk. Bugün ise bu ağaç köyümüzün en önemli gelir kaynağı oldu'' dediler.

Ekip, Turunç beldesi belediyesinin 40 metrelik merdiveni bulunan itfaiye aracını kullanarak ağaca bakım yaptı.

Marmaris Milli Parklar Şefliğinden alınan bilgiye göre, bölgedeki 238 yaşlı çınar ağacı koruma altında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious