1880'li yılların reklamları sergileniyor

1880'li yılların reklamları sergileniyor.11567
  • Giriş : 25.11.2008 / 14:45:00

BSF Akademi Gazetecilik Okulu ilginç bir sergiye imza atıyor. Tuba Olğaç’ın hazırladığı “Dünden Bugüne Reklâmlar” sergisi 25 Kasım 2008 tarihinde BSF Akademi sergi salonunda ilgilileriyle buluşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BSF Akademi öğrencilerinden Tuba Olğaç'ın hazırlağı Sergide yer alan reklamlardan bazılar şöyle:
Tıraş Bıçağı Reklamları Maço Kültürünü Besliyor
“Eski Reklâmlar ve Pazarlama Mantıkları” başlıklı sergide 1930'lu yıllardaki gazoz reklâmlarını, 1945 yılındaki kremlerin reklâm afişlerini görebilirsiniz. Tuba Olgaç değişen reklâmcılığa dikkat çekerek pazarlama mantığının nasıl geliştiğini gösteriyor. Kapitalist sistem içinde sıkışıp kalmış kadına yönelik ürünlerin nasıl ince bir şeritle bu kültürü taşıdığına dikkat çekerek, tıraş bıçağı reklâmlarının maço kültürünü nasıl besleyip, büyüttüğünü hatırlatıyor.
Emir Kipleriyle Dolu Bozuk bir Türkçe
Eski reklamlar ile günümüzdekiler arasında bir kıyas yapıldığında kullanılan dilinde nasıl değiştiğini görmek mümkün. “Eski arabanızı satınız yeni bir Anadol alınız” türünde rica taşıyan söylemlerin yerini, “ayarsız enerji, hadi hüplet, aç bi kola” gibi emir kipleriyle dolu, Türkçesi bozuk bir anlayışla oluşmuş söylemler aldı.
Reklamın Amacı Sömürü Değil Tanıtım Olmalı
Kadınların ticari bir meta olmadığını anlatmaya çalışan sivil toplum örgütleri de reklamlardaki kadın figürünün ticari olarak pazarlanmasının önünde duramadı. Laptop, çikolata, jean ve araba reklamlarında nahoş bir biçimde kullanılan kadın figürasyonunun kadının öz benliğine zarar verildiği bilinen bir gerçek. Reklamın amacı sömürü değil tanıtım olmalı.
Şimdi İsimlerini Bile Hatırlayan Yok
Reklamın tek başına etkili olamadığının bir göstergesi de bir zamanlar ses getiren markaların bugün piyasadan silinip gitmesi. Aslında gırgırlamak denen bir fiilin olmadığının GırGır'ın bir zamanlar başlı başına bir marka olduğunu şimdi kim hatırlıyor dersiniz? Kadınları toplu halde eski çoraplarını atmaya teşvik eden JİLL markasından geriye sloganından başka bir şey kalmadı.
www.bsfakademi.net
Adres: İstiklal Caddesi No: 140 Beyoğlu/İstanbul

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*