18’ine kadar herkes güvencede!

  • Giriş : 12.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, her doğan çocuğun 18 yaşına kadar sosyal güvencesinin bulunacağını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İl Başkanı İhsan Koca’nın tek aday olduğu kongrede salon dolup taştı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada CHP’nin her doğan çocuğun 18 yaşına kadar sosyal güvence altında olacağı kanuna karşı çıktığını belirterek, "Devlet batar diyorlar. Hortumculuk olmadıktan sonra bu ülke batmaz, bu ülkenin bereketi var." dedi.

Bu hafta yapılacak olan kongrelerle tüm il kongrelerinin biteceğini ifade eden Erdoğan, 11 Kasım’da büyük kongreyi yapacaklarını belirterek, genel seçimlere teşkilatın hazır hale geleceğini kaydetti. Milleti dertli geçen günlere geri götürmeyeceklerini ifade eden Erdoğan, "Millet parlamentonun yüzde 65’ini bize teslim etti. Türkiye o gün bugündür bir gelişim ve dönüşüm yaşıyor. Dünya ile bütünleşen bir Türkiye var. Artık gündemi belirnenen bir Türkiye yok, gündem belirleyen bir Türkiye var." diye konuştu.

Karanlık tabloda bir Türkiye devraldıklarını ifade eden Erdoğan, "14 katrilyon parayı işçi ve memurdan kestiler. Bunun içinde ANAP, DYP, DSP, MHP ve CHP’si var. Hepsi vatandaşın parasını aldılar ve size nema vereceğiz diye aldattılar. Vatandaşımızı aldattlar. Biz geldik ve devlet vatandaşına borçlu olmaz dedik. 20 haziranda 14 katrilyonu ödeyip bitirdik. Varmı böyle bir örnek, yok. İmarzedelerin 8.5 katrilyon lira alacakları vardı bunların 7 katrilyonunu ödedik. Bunda devlet güvencesi var. Bazı finans kuruluşlarının borçlarını da ödeyin diyorlar. Biz 50 milyarın altına güvence verdik." dedi.

11 bin offşorzedenin 600 trilyonunu da ödemeye başladıklarını ifade eden Erdoğan, "Göreve geldiğimizde Merkez Bankası’nda 26 milyar dolar para var. Bunun çoğunluğu yurt dışındaki işçilere aitti. Şimdi Merkez Bankası’nda 56 milyar dolar para var. Eski yolsuzluklar ve hortumculuklar olsaydı bunlar olmazdı. Bu ödemeler yapılırken eğitimde 3 yıldır çocuklarımız kitaplarını sıralarının üstünde buluyor. Liseliler de kitaplarını sıralarının üzerinde bulacaklar." şeklinde konuştu.

Bunlar IMF’den talimat alıyor diye tenkit edildiklerini ifade eden Erdoğan, "IMF bizim dönemimizde Türkiye’ye girmedi. Bizden önceki bütün hükümetler konuştu ve borçlandı. Bize kadar 23.4 milyar dolar borç alındı. Şimdi ise bu rakam 11 milyar dolara düştü. 4 kalemde yüz katrilyon artımız oldu." ifadelerini kullandı.

Güven ve istikrar olmadan kimsenin yüzünüze bile bakmadığını belirten Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın her yerinde güvenilir bir noktaya geldiğini kaydetti. 3 yılda fakirlere 1 ton kömür gönderdiklerini belirten Erdoğan, sosyal devlet olmanın gereğinin fakir fukarayı bulmak olduğunu vurguladı. Göreve geldiklerinde üniversiteleli gençlere 45 milyon lira burs verilirken şimdi 130 milyon lira verildiğini ifade eden Erdoğan, kredi yurtlarda kalan öğrencilere sabah kahvaltıı ve akşam yemeğinin ücretsiz olarak verildiğini söyledi. Haydi kızlar okula kampanyasını başlattıklarının altını çizen Erdoğan, gerekli yardımların annelere verildiğini kaydetti.

Başbakan, okula gidemeyen 700 bin çocuğun 500 bine düştüğünün altını çizerek, göreve geldiklerinde okuma yazma bilenlerin oranı yüzde 80 iken yüzde 90’a çıktığını vurguladı. Kendisinden önceki jenerasyonun alfabe kitabının kapağında okuma yazdığını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: "İçinde yat yat uyu, uyu uyu yat yazıyordu. Yatarak uyuyarak karpuz büyür, insan yetişmez. Biz ise şimdi oku, düşün, uygula, neticelendir diyoruz."

Cumhuriyet tarihinde ilk defa milli eğitim bütçesinin ilk sıraya alındığını ifade eden Erdoğan, sağlıkta da önemli adımlar atıldığını belirterek şunları kaydetti: "Sağlıkta olmaz denilen SSK hastaneleri ile Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneleri birleştireceğiz dedik yapamazsınız dediler. Oldu mu oldu. İlaç kuyruğu kaldı mı? Bunlar devrim niteliğindeki yasalardı. Şimdi de her doğan çocuğun 18 yaşına kadar sosyal güvence altında olacağı bir kanun çıkardık. CHP buna bile karşı çıkıyor. Devlet batar diyor. Hortumculuk olmadıktan sonra bu ülke batmaz bu ülkenin bereketi var."

Devlet hastanelerinde koğuş sisteminde bir iki yataklı oda sistemine geçileceğini ve her odada tuvalet bonya bulunacağını ifade eden Erdoğan, duble yol çalışmalarında 15 bin kilometre hedefin 6 bin 800 kilometresini gerçekleştirdiklerini kaydetti. Toplu konutta Malatya’da bin 60 konutun resmi teslim törenini yaptıklarının altını çizen Erdoğan, Malatya’da işsiz vatandaş kalmasın istediklerini vurguladı.

Erdoğan, kayısıdan doğan zararın 35 trilyon lira olduğunu ve bunun yarısını önümüzdeki haftalar içinde diğer yarısının da önümüzdeki yılın ilk 3 ayı içerisinde ödeneceğini söyledi. Şeker fabrikası arazisinin atıl durumda olduğunu ve bu araziyi Malatya Belediyesi’ne tahsis ettiklerini belirten Erdoğan, burada kongre merkezi, akua parklar, halkın dinlenebileceği yeşil alanlar olmasını istediklerini söyledi. "Ben belediye başkanı iken bana böyle araziler verilmedi. Verilseydi İstanbul bugün çok daha güzel olurdu" diyen Erdoğan, beton yığınlarının insanın iç dünyasını karartacağını kaydetti. Malatya’da doğalgazın kullanılması ile hava kirliliğinin ortadan kalkacağını belirten Erdoğan, anaların çektiğı çileyi yeni nesle çektirmeyeceğini vurguladı. Köydes projesi ile bütün köylerin yol ve su sorunlarının çözüleceğini ifade eden Erdoğan, bu yıl Malatya’ya ayrılan paranın 35 trilyon lira olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious