19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlanıyor

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Taksim Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlenen törene İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, İstanbul Büyükşehir Balediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, askeri ve sivil yetkililer ile gaziler ve öğrenciler katıldı.

Tören öncesi Taksim Meydanı'nda yoğun güvenlik önlemleri alınırken, törene katılan herkes ve gelen çelenkler polislerce arandı. Öğrenciler ve görevlilerinde aranarak alındığı tören öncesi, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, başbaşa görüştü. İstanbul Valisini Taksim'de karşılayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş ve Güler ayaküstü bir süre konuştuktan sonra meydanda bulunan bir otele girdi. Burada yaklaşık 15 dakika kalan vali ve belediye başkanı daha sonra törene katıldı. Otel çıkışında gazetecilerin "Cumhuriyet gazetesine saldırıda bulunanlar yakalandı mı ?" sorusuna muhatap olan Vali Güler, "Saldırı olayı hemen hemen çözümlendi. Gözaltına alınanlar soruşturma Ankara Emniyetiyle birlikte yürütüldüğü için buraya gönderildi. Konuyla ilgili kısa süre sonra açıklama yapacağız" dedi.

Cumhuriyet Anıtı'ndaki törende, anıta çelenkler konulduktan sonra saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Tören, İstanbul Valisi Güler'in, anıt özel defterini imzalamasının ardından sona erdi.

Öte yandan, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah tören alanından ayrılırken basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Cerrah, "Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan saldırı olayını çözümledik. Tüm saldırganlar yakalandı. Ankara Emniyeti'yle İstanbul Emniyeti ortaklaşa çalışıyor. Danıştay'a yapılan saldırı olayı da çözümlenmiştir. Faili meçhul hiçbir olayımız kalmamıştır." diyerek makam aracına bindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious