19 Mayıs Üniversitesi mezunları, dikkat!

19 Mayıs Üniversitesi mezunları, dikkat!.11589
  • Giriş : 21.01.2009 / 12:39:00

Bernay'ın rektörlüğü döneminde kadrolaşma, yolsuzluk, baskı, usulsüzlük ve torpil iddialarıyla anılan Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde yeni bir skandal daha.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son 2 yılda verilen notlarda yapılan incelemede, bazı öğrencilerin notlarında usulsüz şekilde değişiklik yapıldığı belirlendi. Üniversite yönetimi, dönemin sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Söz konusu olayı konuk olduğu yerel bir televizyon programında açıklayan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, 40'a yakın öğrencinin notlarının elle düzeltilip yükseltildiğini ileri sürdü. Rektör Akan, son 2 yıla ait notlar üzerinde yaptıkları incelemelerde, İngilizce doktora sınavına giren öğrencilerin notlarında değişiklikler yapıldığının belirlendiğini söyledi.

Olayı soruşturmacıların ortaya çıkardığını vurgulayan Prof. Dr. Akan, "Örneğin bir öğrenci, sınavdan 28 almış ama o not el yordamıyla 50 yapılmış. Notu yükseltilen 40 öğrenci var. Durumun, öğrencilere hak kaybı yaratıp yaratmayacağı hakkında hukuktan görüş istedim. Öğrencilerin hak kaybı olmayacağını söylediler. Konuyla ilgili gerekli suç duyurusunda bulunacağız." ifadelerini kullandı.

Dönemin Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay ise elle not yükseltme olayı ile ilgili bilgisinin olmadığını iddia etti.

OMÜ'de başka bir torpil olayı da 7 Şubat 2005'te yaşanmıştı. Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü yüksek lisans sınavında dönemin genel sekreteri Nazım Alkan'ın oğlu Bora Alkan ve Esra Derle isimli öğrenciye torpil yapılacağı ihbarını alan yerel gazeteci Murat Seçkin, torpili piyes haline getirip günler öncesinden Samsun 2. Noterliği'ne tasdik ettirmişti. Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra da bahse konu olan isimlere torpil yapıldığı görülmüştü.

Olayın Zaman Gazetesi ile kamuoyuna duyurulmasının ardından iddiaların incelenmesi amacıyla TBMM Araştırma Komisyonu kurulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*