19 Mayıs'ta uygulanacak sigara yasağının ayrıntıları

19 Mayıs'ta uygulanacak sigara yasağının ayrıntıları.9482
  • Giriş : 15.05.2008 / 19:21:00
  • Güncelleme : 15.05.2008 / 19:02:46

19 Mayıs'tan itibaren uygulanacak sigara yasağı genelgesi Başbakan tarafından imzalanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

19 Mayıs Pazartesi günü yürürlüğe girecek sigara yasakları konusunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanması beklenen genelgeyle, Tütün Mamüllerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunun uygulanmasına açıklık getiriliyor.

Resmi Gazetede yayımlanacak genelgeyle, binaların yanı sıra çadır ve güneşlik gibi yerler de, sigara yasağının uygulanacağı ''kapalı alanlar'' olarak değerlendiriliyor.

Bu arada tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tütün ürünlerinin tüketilmesinin yaygın alışkanlık ve ciddi bir halk sağlığı sorunu yarattığı kaydedilen genelge taslağında, söz konusu ürünlerinin tüketilmesinin, bunları kullananların yanı sıra pasif olarak dumanına maruz kalanları da etkilediği vurgulanıyor.

Taslakta, ''Dumansız temiz bir hava solumak, bütün insanların en temel haklarından biridir. Dumansız alanlar, hem tütün ürünü tüketmeyenleri bu ürünlerin zararlı etkilerinden korur, hem de tüketenleri bu alışkanlıkların vazgeçirmeye teşvik eder'' ifadesi yer alıyor.

Başbakan Erdoğan imzasıyla yayımlanması beklenen Genelge Taslağına göre;

-Çadır ve güneşlik dahil kapatılmış alanlar ile tavan veya çatısı bulunan ama yan yüzeylerinin toplam alanının yarısından daha azı açık olan yerler 'kapalı alan' sayılacak ve buralarda sigara içilemeyecek.

-Yaşlı bakımevi, ruh ve sinir hastalıkları tedavi birimleriyle, ceza infaz kurumlarında sigara içilebilecek alanlar, toplam alanın yüzde 10'nu geçemeyecek.

-Otellerde sigara içilen odalar, aynı katta yer alacak.

-Kanuna aykırı davrananlar için öngörülen idari yaptırımlar, ilgililer tarafından adil ve etkili şekilde uygulanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious