19 milyon TELEKOM abonesine 'itiraz et' çağrısı

  • Giriş : 17.02.2008 / 00:27:00
  • Güncelleme : 17.02.2008 / 00:32:07

19 milyon TELEKOM abonesine, sabit ücrete itiraz etme çağrısı yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüketici Eğitimi ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Zerçin Ergün Duruk, yaptığı açıklamada, Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 2006/4275 sayılı kararında ''alınan sabit ücretin hattın aboneye tesisi ile başlayan ve düzenli şekilde yürütülen asgari hizmetlerin karşılığı ve yasal düzenlemelere uygun olduğu'' hükmüne yer verildiğini belirtti.

Yargıtay'ın bu kararı göz önüne alındığında, mahkemelere başvuran tüketicilerin; 2 yıl geriye dönük olarak isteyecekleri yaklaşık 250 YTL'yi bulan sabit ücretleri geri alamayabileceklerine işaret eden Duruk, hatta tüketicilerin, mahkeme masrafları ve avukatlık ücretleriyle birlikte 400 YTL'ye varabilecek maddi kayıplara uğramalarının söz konusu olabileceğini bildirdi.

İstanbul Beykoz Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin, Ocak ayında, bir vatandaşın başvurusu üzerine, TELEKOM'un abonelerden aldığı sabit ücreti haksız bulduğu ve başvuruyu yapan tüketicinin sabit ücret olarak ödediği 659 YTL'yi TELEKOM'dan geri aldığını hatırlatan Duruk, bunun üzerine tüketici dernekleri tarafından kararın emsal niteliği taşıdığı belirtilerek, 19 milyon TELEKOM abonesine, sabit ücrete itiraz etme çağrısı yapıldığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious