19 yaşındaki gencin böbrekleri 2 kişiye şifa oldu

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

İzmir'in Alsancak semtinde önceki gece bıçaklı saldırı sonucu ölen Oğuzhan Çalışkan'ın böbrekleri (19), 2 kişiye şifa oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gencin böbrekleri, üç çocuk babası Mehmet Nuri Özden (36) ve yedi yıldır diyaliz hastası olan Aysel Azman'a (32) nakledildi. Alsancak'taki travesti ve kapkaç terörüne tepki gösteren babası Ünal Çalışkan ise "Oğlumun organlarının bağışlanması ve yeni insanların şifa bulması bizi biraz teselli edecek. Ülke bu insanlardan ne zaman kurtulacak Yolda yürüyemez olduk. Buna bir çare bulsunlar. 10 Mayıs, oğlumun doğum günüydü. Biz ona bir hediye alamazken o bize çok kötü bir sürpriz yaptı." dedi.

Çalışkan'ın böbrekleri Doç. Dr. Alp Gürkan, Op. Dr. Cezmi Karaca, Op. Dr. Can Varılsüha ve Op Dr. Cem Tuğmen tarafından üçer saatlik ameliyatlarla hastalara nakledildi. Hastalar Özden ve Azman'ın 7 kişi arasından seçildiğini belirten Doç. Dr. Gürkan, "Mehmet Nuri Özden'in damar yollarında problem olduğu için artık sadece kasıklarından damar bularak diyalize girmesi sağlanabiliyordu. Diyalize girmemek, bir böbrek hastası için ölüm riski demek." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious