19 yıl sonra uyanan işçi komada değilmiş

  • Giriş : 07.06.2007 / 14:00:00

19 yıl sonra uyanarak herkesi şaşırtan demir yolu işçisi Grzebski'nin aslında komada olmadığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polonya'da, geçirdiği kaza sonucu komaya girdiği duyurulan ve 19 yıl sonra uyanarak herkesi şaşırtan demir yolu işçisi Jan Grzebski'nin aslında komada olmadığı ortaya çıktı.

Polonya televizyonunun haberi vermesinin ardından, ''19 yıl sonra komadan çıkan kişi'' olarak ünlenen Grzebski'nin 20 bin nüfuslu Dzialdowo kentindeki küçük dairesinde telefon susmadı ve herkes röportaj için işçinin peşine düştü.

Sağlık Bakanlığında görevli nöroloji uzmanı Hubert Kwiecinski, Grzebski'nin 19 yıl devam eden durumunun kesinlikle koma olmadığını belirtti.

Kwiecinski'ye göre, Grzebski, kazanın ardından konuşma kabiliyetini kaybetse de, yıllarca hareket edemese de, temel yaşam fonksiyonlarını yitirmedi. Üstelik gerçekten komada olan hastalar gibi serumla beslenmedi, solunum cihazına da bağlanmadı.

Polonyalı demir yolu işçisinin yaptığı açıklama da, Kwiecinski'nin sözlerini doğruladı. 65 yaşındaki Grzebski, verdiği röportajda 19 yıl boyunca bilinçli olduğunu doğrulayarak, ''Etrafımdaki her şeyi duyuyordum, her şeyi anlıyordum, ancak tek bir kelime konuşamıyordum. Bir bitki gibiydim. İletişim kuramamak korkunç'' dedi.

Polsat TV kanalı, Grzebski'ye 1988 yılında tren çarptığını, darbe yüzünden beyninde tümör oluşan işçinin, konuşamaz ve kıpırdayamaz hale geldiğini duyurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious