19 yılda 65'inci kez kan verdi

  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

Konya'da 65 yaşındaki Zeynel Abidin Erenmemiş,19 yılda 65'inci kez kan vererek vatandaşların kan bağışında bulunmaları çağrısında bulundu. .

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vatandaşları kan vermeye teşvik etmek isteyen Konya kan rekortmeni Zeynel Abidin Erenmemiş, düzenlediği basın toplantısıyla 65'inci kez kan verdi. Program ilk olarak Kur'anı Kerim okunması ile başladı. Programda bir konuşma yapan Erenmemiş, 'İnsanarın en hayırlısı, insanlara faydalı olandır' hadisi şerifinden yola çıkarak insanlara faydalı olmanın ullvi bir duygu olduğunu söyledi. İlk olarak 46 yaşında kan verdiğini belirten Erenmemiş, "Halkımız şunu bilsinki kan vermek hayat kurtarır. 48 yaşında 10. kez kan verdiğimde bronz madalya ile taltif edildim. 25'inci kan vermemde de gümüş madalya aldım. 35'inci kan vermede ise altın madalyayı bana layık gördüler. Ben bu işi her hangi bir karşılık için yapmadım. Amacım sadece insanlara faydalı olmaktı. Her fırsatta kan vermeye çalıştım. Şimdi ise 65'inci kez kan veriyorum." diye konuştu.

Kan vermeyi bir ibadet olarak gördüğünü vugulayan Erenmemiş, "Her kan verişte hastanelerde benim kanıma mahtaç bir ameliyat hastasını, Trafik Kazası geçirmiş çaresiz bir yaralıyı, anne olmak için çırpınan bir kızımızı hayal ederim. Kanım bu hastalara bir an önce ulaşsın ve onları kurtarsın diye heyecanlanır, dua ederim. Tüm vatadaşlarımızın kan vererek bu duyguları yaşamalarını öneriyorum. Çünkü bu çok güzel bir duygudur." diyerek duygularını dile getirdi.

Programda söz alan Kızılay Konya Şube Başkanı Kemal Gödeneli, Erenmemiş'i 65'nci kez kan vermesi dolayısıyla tebrik ederek, Erenmemiş'in önemli bir insani yükümlülüğü yerine getirdiğini belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından Erenmemiş'in görevli hemşireler tarafından ilk olarak tansiyonu ölçüldü. Yapılan ölçümden sonra tansiyonu normal çıkan Erenmemiş, bir ünite kan vererek 65'inci kez kan vermiş oldu. Kan vermede jübilesini yaptığını ifade eden Erenmemiş, büyük mutluluk duyduğunu, daha fazla insanın kan vererek bu rakamı geçmesini istedi.

Kan verme işleminin ardından Erenmemiş'e kan bağışında bulunması dolayısıyla Kızılay Konya Şube Başkanı Kemal Gödeneli tarafından bir plaket takdim edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious