190 din görevlisi yurt dışına gidecek

  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı Aydın, Temmu-Aralık 2007 tarihleri arasında yaklaşık 190 din görevlisinin birer yıl süreyle en fazla dört yıla kadar yurtdışında görevlendirileceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anavatan Partisi Hatay Milletvekili Züheyir Amber, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, yurtdışına atanacak personelin seçim esaslarını” bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Amber’in, Devlet Bakanı Aydın’a yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesini, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu cevapladı.

Amber, “Diyanet İşleri Başkanlığı yurtdışı teşkilatına atanacak personelin seçim esaslarının yürürlükten kaldırılma gerekçelerini ve 2007 yılında yapılacak genel seçimler öncesi böyle bir yönetmeliğin yürürlükten niye kaldırıldığını” sordu.

“Diyanet İşleri Başkanlığı Yurtdışı Teşkilatına Atanacak Personelin seçim Esaslarına Dair Yönetmelik”in yürürlükten kaldırıldığını hatırlatan Bardakoğlu, “Bu konuda üst ve çerçeve bir yönetmeliğin çıkması ve ona tabi olunması gibi yasal bir zorunluluktan kaynaklanmakta olup, dikkatlice bakıldığında, bu işleminde tıpkı Diyanet İşleri Başkanlığının diğer tasarruflarında ve faaliyetlerinde olduğu gibi seçim süreciyle ve siyasetle hiçbir ilgisinin bulunmadığı kolayca anlaşılmaktadır” dedi.

Bardakoğlu, Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonunun Çalışma Esas ve Usulleri ile bu komisyon tarafından yurtdışında görevlendirilecek personelin nitelikleri, hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesine ilişkin karar çerçevesinde gerçekleşeceğini belirtti. Bardakoğlu, “Geçici süre ile yurtdışında görevlendirilip süresi dolan din görevlilerinin yerine, Temmuz-Aralık 2007 tarihleri arasında yaklaşık 190 din görevlisi birer yıl süreyle en fazla 4 yıla kadar yurtdışında görevlendirilebilecekler” diye kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious