193 yörenin peynirinin tarifi tek kitapta

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Kars Üniversitesinde öğretim görevlisi Asya Çetinkaya, Türkiye'den 193 yörenin peyniri ile 30 çeşit yoğurt ve süt tatlısının yapılışını hazırladığı kitapta anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin dört bir yanında farklı yapılış ve damak tadına sahip birçok peynirin üretildiğini dile getiren Çetinkaya, bu yüzden kaybolan değerlerimizi açığa çıkarmak ve bunların ekonomik yönden değerlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla yöresel peynirlerin yapılışının anlatıldığı bir kitap hazırladıklarını söyledi.

Öğrencilerin desteğiyle yaklaşık 5 yıllık titiz ve uğraş isteyen çalışma sonunda kitabı çıkarabildiklerini ifade eden Çetinkaya, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimiz Türkiye'nin bütün illerini tek tek gezerek, yöresel peynirler hakkında bilgi topladı. İlk başta 260 çeşit peynir tespit ettik. Ancak bunlar içinde yapılışları aynı, fakat isimleri değişik olan peynirleri eledik. Sonuçta elimizde Türk menşeli 193 çeşit yöresel peynirimiz kaldı.”

Bu peynirlerin evlerde geleneksel şekilde nasıl hazırlandığını araştırdıklarını, deneme üretimi yaptıklarını ve elde ettikleri bilgileri kitaplaştırdıklarını söyleyen Çetinkaya, şöyle devam etti:

“Kitaba sahip olan bir kişi, Kars'ın çeçil peyniri ve grayver peyniri, Van otlu peyniri, Konya'nın küflü, tulum ve davar peyniri, Siirt'in sarımsaklı peyniri, Ardahan'ın çuma ve tel peyniri, Artvin'in kremalı peyniri ile kaşar ve beyaz peynir gibi tüm çeşitleri evinde kolaylıkla yapabilir. Kitap basit dille yazıldı.”

Peynirin yanı sıra yoğurt ve süt tatlısı olarak yöresel 30 çeşidin de yapılışının anlatıldığı kitabın beklediklerinin üzerinde ilgi gördüğünü belirten Çetinkaya, “Türk peynir ve süt tatlıları bu kitapta yer alıyor. Kitapla yöresel peyniri almak için yerine gitmeye gerek kalmıyor” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious