1968 olayları kitap oldu

1968 olayları kitap oldu.17613
  • Giriş : 11.04.2008 / 21:47:00

Dünyaca ünlü SİPA fotoğraf ajansının kurucusu gazeteci Gökşin Sipahioğlu'nun Paris'teki 1968 öğrenci olaylarıyla ilgili çektiği tarihi fotoğraflar bir kitapta toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Francois Siegel tarafından yayına hazırlanan, "Gökşin Sipahioğlu: Mai68, L'Historie en Photos" isimli fotoğraf kitabı, Scali Yayınevi tarafından basıldı.

Kitabın önsözünü, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner kaleme aldı. Kitabın tanıtımı dolayısıyla 16 Nisan Çarşamba günü tören düzenlenecek.

Sipahioğlu, 1961 yılında patlak veren "füze krizi" sırasında Küba'ya girmeyi başaran tek Batılı gazeteci olarak yaptığı röportajlar ve 1968 Paris olaylarını yansıttığı fotoğrafların da aralarında bulunduğu dünyanın sıcak bölgelerindeki çalışmalarla dünya çapında tanınan bir foto muhabiri olarak biliniyor.

Sipahioğlu, maddi sıkıntılar yüzünden 1973 yılında kurduğu SİPA'yı 2001 yılında Fransız medya grubu "Sud Communication"a satmıştı.

SİPA ajansı, 30 milyon civarındaki fotoğraf arşiviyle dünyanın en büyük üç fotoğraf ajansından biri olarak gösteriliyor.

Sipahioğlu, Fransa'da üne kavuşan çok sayıda gazeteci ve muhabiri mesleğe kazandırmasıyla da tanınıyor.

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Gökşin Sipahioğlu'na geçen yıl "Legion d'Honneur" nişanı vermişti.

Fransa Kültür Bakanlığı, Gökşin Sipahioğlu'nu 2003 yılında sanat ve edebiyat nişanıyla ödüllendirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious