1980 öncesinde ülkücülerden bazıları tetikçi olarak kullanıldı

  • Giriş : 02.02.2006 / 00:00:00

Milliyet Gazetesi Yazarı Derya Sazak, Abdi İpekçi'nin askeri rejime sürüklenildiği bir dönemde öldürüldüğünü belirterek ülkü ocakları ile MHP'den yetişen bazı isimlerin o dönemde aydınlara yönelik tetikçi olarak kullanıldığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Eskişehir Şubesi'nin düzenlediği 'Abdi İpekçi, Cinayetler, Basın ve Türkiye' konulu panele konuşmacı olarak katılan Sazak, 1980 darbesi öncesinde içte ve dışta Türkiye'yi darbeye yönlendirenlerin çıkardığı kargaşa ortamında beş bin insanın hayatını kaybettiğini söyledi. Abdi İpekçi'nin demokrasi yanlısı, kan akmasını istemeyen bir kişi olmasına rağmen öldürüldüğünü belirten Sazak, "O dönemde işlenen cinayetlerin hepsine karanlık dememek gerekiyor. Çünkü bazı cinayetlerin düpedüz nasıl işlendiği, arka planı ve kimler tarafından yapıldığı belli. Bunlardan biri de Mehmet Ali Ağca'ydı. Ağca'yı Maltepe Askeri Cezaevi'nden kaçırdılar. Basit bir tetikçi neden kaçırılır? Sonra gördük ki papa suikastında kullanıldı. Bazı paşalar anılarını yazıyorlar. Diyorlar ki, biz özel harp dairesini komünizm ve Sovyetler Birliği'ne karşı kurduk. Ülke içerisinde kullanılmadı. Ama aynı paşalar 12 Eylül'e giden yolda sağı ve solu ama daha çok sağda yer alan MHP'yi ve ülkü ocaklarını ve burdan yetişen bir takım insanları ülkenin aydınlarına karşı tetikçi olarak kullandılar. Ve bu hadiseler kapatıldı. Yalnız soldan değil, sağdan da öldürülüyordu. Gün Sazak öldürüldü ama ardından Kemal Türkler de öldürülüyordu. Neden? Çünkü, Türkiye yavaş yavaş demokrasiden askeri rejime doğru yönlendiriliyordu." diye konuştu.

Panele konuşmacı olarak katılan Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Tufan Türenç de Türkiye'de sağduyunun sesi olan Abdi İpekçi'nin bu sesi susturmak isteyenler tarafından öldürüldüğünü savundu. Türenç, Abdi İpekçi'nin hiçbir şekilde yönettiği gazetede yalan haber yayınlanmasına, muhabirlerin yanlı haber yazmasına izin vermediğini kaydetti. İpekçi cinayetinin aydınlanmadığını ileri sürenTürenç, "İpekçi'yi vuran silah bulunamamıştır. Tetikçi olarak Mehmet Ali Ağca'nın vurduğu söylenir ama bu da kesin değildir. Ağca cinayeti işlediğini söylese de zaman zaman Abdi İpekçi'yi vurmadığını söylüyor.'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious