1982 Anayasası millete zorla kabul ettirildi

1982 Anayasası millete zorla kabul ettirildi.9141
  • Giriş : 07.06.2009 / 09:00:00

Yargıtay Onursal Başkanı Selçuk: '1982 Anayası zorla kabul ettirildi, yeni bir anayasa şart.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk, "Mevcut Anayasa ile Türkiye'de batılı anlamda demokrasiyi kurmanız mümkün değildir. Bu Anayasa ile Avrupa Birliği'ne giremezsiniz" dedi. Selçuk, Hukuki Araştırmalar Derneği Konya Şubesi tarafından Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Yeni Ama Nasıl Bir Anayasa" konulu panele konuşmacı olarak katıldı.

Cumhuriyet Başsavcısının verdiği kararlarda iki kaynaktan yararlandığını anlatan Selçuk, bunlardan birincisinin daha önce Anayasa Mahkemesi'nin yaptığı tanımlar olduğunu belirtti.

Selçuk, şunları kaydetti:

"Beğenmese bile o tanımları değerlendirmek zorundadır. İkincisi ise Siyasal Partiler Yasası'dır. Bu yasayı okuyun bakalım, Türkiye'de siyaset yapmak mümkün mü? O yüzden Avrupa Birliği sürecinde Siyasi Partiler Yasası'nın mutlaka kaldırılmasını, Türkiye'nin başına bela olacağını daha önce belirttim. Yargıç, Savcı neye bakar? Yazılı metne bakar. Nutuklara bakmaz. O metnin dışına çıkan bir işlem yapıyorsa o zaman onun yakasına yapışmanız gerekiyor. İşte o zaman siyasete girmiş olur, yazılı metin bağlayıcıdır."

Selçuk, mevcut Siyasi Partiler Yasası yürürlükte kaldığı sürece bu yasa nedeniyle partilerin kapanmaya devam edeceğine inandığını bildirdi. Halk arasında Anayasa Değişikliği konusunda bir uzlaşma olduğunun görüldüğünü anlatan Selçuk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Mevcut Anayasa ile Türkiye'de batılı anlamda demokrasiyi kurmanız mümkün değildir. Bu Anayasa ile Avrupa Birliği'ne giremezsiniz. Halk kendi temsilcilerine yeni bir Anayasa konusunda gereken baskıyı yapmamaktadır. Türkiye benim kanımca 1982 Anayasası'nın maddi ve içerik meşruluğunun bulunmadığını artık anlamış durumdadır. 2000'li yıllara bu Anayasa ile girmek büyük talihsizlik olmuştur. Bu Anayasa biçimsel anlamda da meşru değildir. Kabul ediliş şekli son derece kötüdür. Zoraki kabul edilmiştir. Ölüm gösterildi, sıtmaya razı olundu. Türk milleti okumadan hüküm kuruyor. Hazırlanan Anayasa'nın başına gelen de böyle oldu."

Sami Selçuk, hiçbir yasal metinin mükemmel olamayacağını ifade ederek, "1982 Anayasası 'İnsan, devlet içindir' anlayışındadır. Devleti kutsallaştırmıştır. Kutsal olan bir şeyi zaten eleştiremezsiniz. Çünkü o kutsaldır. Türkiye kendi Anayasası'nı kendi yapmalıdır. Bu konuda da geç kalmamalıdır. Bu durumun Avrupa Birliği sürecini yavaşlattığı unutulmamalıdır" dedi.

Panelde, Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Atar, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Tekin birer sunum yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*