1982 Anayasası tamamen değişsin

1982 Anayasası tamamen değişsin.9001
  • Giriş : 26.05.2009 / 16:00:00

Uzun, TÜSİAD Başkanı Yalçındağ'ı ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anayasa değişikliği ile ilgili sorular üzerine Uzun, partilerinin bu konudaki görüşlerini 3 başlıkta sunduğunu söyledi. Uzun, şöyle konuştu:

''1982 Anayasası tamamen değiştirilmelidir. Sadece madde değiştirmek yetmez, yepyeni bir anayasa yapılmalıdır. Bu yeni yapılacak anayasa, kısa, öz ve temel ilkelerin belirlendiği çerçeve bir anayasa olmalı. Bu çerçeve anayasa, görevi sadece anayasa yapmak olan yepyeni bir anayasa yapıcı meclis tarafından yapılmalıdır. Önerimiz bu. Şu andaki mevcut TBMM normal işleyişini ve varlığını sürdürürken, görevi sadece Anayasa yapmak olan 1 veya 2 yıl süreli yeni bir Anayasa Meclisi kurulmalı. Bu barajsız bir seçimle halk tarafından seçilmeli. 100 kişiden oluşmalı. Bu Meclis tarafından oluşturulacak Anayasa metni referanduma sunularak halka götürülmeli. Halkın anayasasını halk yapmalıdır.''

Ziyarette sivil toplumun önde gelen örgütlerinden TÜSİAD'ın bu sürece katkılarını ve inisiyatif geliştirmesini talep ettiklerini kaydeden Uzun, anayasanın içeriğinin tartışılmadan önce, anayasanın nasıl yapılacağına dair metot konusunda mutabakata varılması gerektiğini ve bunun için de yepyeni bir metot önerdiklerini bildirdi.

Uzun, anayasanın değiştirilemez hükümleriyle ilgili endişeleri giderici bir düzenleme yapılması gerektiğini kaydetti.

-''CUMHURBAŞKANI YARGILANAMAZ''-

Salih Uzun, Cumhurbaşkanının görev süresi içinde yargılanmasının mümkün olmadığını, hatta bunun tartışılmasının dahi demokrasinin kalitesi açısından zaaf olduğunu ifade etti.

Anayasanın kötü yazıldığını, Cumhurbaşkanının açıkça yargılanıp yargılanamayacağına dair hüküm bulunmadığını dile getiren Uzun, ''Türk hukuk sistemini bütünüyle düşündüğümüzde, bir parlamentere bahşedilen dokunulmazlık imtiyazının, parlamentonun içinden çıkıp devletin birliğini temsil eden Cumhurbaşkanlığı makamına tanınmamış olduğunu düşünmek mantıkla bağdaşmıyor. O nedenle Cumhurbaşkanı görev süresi içinde yargılanamaz, ancak süresi sona erdikten sonra yargılanacağını düşünüyorum'' dedi.

Uzun, Anavatan Partisi ile DP'nin birleşip birleşmeyeceği yönündeki sorular üzerine, Türkiye'nin merkez siyaset alanının derlenip toparlanması gerektiğine olan inançlarını sürdürdüklerini belirterek, bunun Türkiye'nin hayrına olacağını ama bunun süreç alacağını ve her iki partinin organlarında istişare gerektirdiğini, bu konuya temelde bakışlarının sıcak ve yapıcı olduğunu vurguladı.

Yeni kurulan Türkiye Partisi'nin hayırlı olmasını da dileyen Uzun, ''Sayın Abdüllatif Şener şimdiye kadar ortaya koyduğu uzlaşmacı ve yapıcı kişiliğiyle Türk siyasetine yeni bir siyasi parti genel başkanı sıfatıyla katkıda bulunacaktır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*