1994 yılında 2 bin 670 sikke çalınmış

  • Giriş : 08.06.2006 / 00:00:00

Kahramanmaraş Müzesi'nde vurgun sadece 545 gümüş sikkenin değiştirilmesi ile sınırlı değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kahramanmaraş müzesinde sikke vurgunu genişliyor. Edinilen bilgilere göre müzede 1994 yılında gece bekçisi olarak çalışan Hasan Hüseyin Kesmegül (43) bıçaklanarak öldürüldü. Yapılan inceleme sonrasından 98 altın, 864 bronz, 718 gümüş, 543 bakır ve 447 adet çeşitli madde karışımı 2 bin 670 adet sikkenin çalındığı öğrenildi. Polis, faili meçhul cinayetle çalındığı belirlenen 2 bin 670 adet sikke arasında bağlantı kurmaya çalışıyor.

Öte yandan Diyarbakır polisinin 1996 yılında yaptığı bir operasyonda ele geçirilen sikkelerin Kahramanmaraş Müzesi'nde yaşanan cinayet sonrası çalınan sikkelerle aynı döneme ait olduğu, ancak çalınan bu sikkelerin olup olmadığı tespit edilemedi.

Diğer yandan 2000 yılında Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe ile başvuran İhsan Karaca isimli şahıs, müzede bulunan altından içi boş kral kafasının çalındığını iddia etmiş. Bu kapsamda yapılan soruşturmada Kahramanmaraş Müzesi'nde ihbarcının belirttiği altından içi boş kral kafasının kayıtlarda bulunmadığı ortaya çıkmıştı. Ayrıca uzmanlar tarafından yapılan sayımda da müzede herhangi bir olumsuzluğun olmadığı rapor edilmiş.

Bakanlık müfettişleri halen müzede incelemelerini sürdürürken, müzede 24 bin adet tarihi eser olduğu bilgisi verildi. Öte yandan 1947 yılında kurulan Kahramanmaraş Müzesi'nde güvenlik kamera sisteminin bulunmadığı da ortaya çıktı. Sikkelerin değiştirilmesi olayına adı karışan ambar memuru A.Y.'nin halen görevde bulunduğu ve soruşturma kapsamında ifadesine başvurulacağı öğrenildi.

Olayla ilgisi olmadığı belirtilen ve şuan raporlu olan Müze Müdürü A.D. rapor bitiminde Gaziantep'e göreve başlayacak. Olay hakkında gözaltı bulunmuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious