2 avukatı, 32 meslektaşı savundu

  • Giriş : 22.06.2006 / 00:00:00

Müvekkilleri olan çocuklara "Savcıya 'polis bizi dövdü' ifadesini verin" dedirttikleri iddiasıyla 'görevini kötüye kullanmaktan' yargılanan 2 avukatı 32 meslaktaşı savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sanık avukatlar, suçlamayı reddetti. Müdafi avukat Sezgin Tanrıkulu, "Avukatlar olarak savcının sanığı yönlendireceğini düşünmüyoruz. Ancak savcılar, avukatın sanığı yönlendireceğini düşünmektedir" diyerek böyle bir davanın açılmaması gerektiğini savundu.

Diyarbakır Barosu avukatları Nermin Parlamış ve Muhterem Akdemir'in, Lice ilçesinde hırsızlıktan gözaltına alınan 5 sanığa "Savcı ifadelerinizi alırken 'bizi polisler dövdü' derseniz sizi serbest bırakırlar" dedirttikleri iddiasıyla haklarında açılan dava 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmada hazır bulunan sanık avukatlar Mermin Parlamış ve Muhterem Akdemir'i başta Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu olmak üzere 32 meslektaşı savundu.

Baro tarafından görevlendirildikleri için Lice'ye gittiklerini belirten Nermin Parlamış, "Çocuklar bize hırsızlık olayını anlattılar. Bu arada da polislerin kendilerine Tokat vurduğunu ve tek ayak üzerinde tuttuklarını söylediler. Biz de savcıya ifade vermeden önce bu çocuklara 'bize anlattığınız gibi bu olayları anlattın' dedik" diyerek suçlamayı reddetti.

Nermin Parlamış, çocukların hırsızlık yaptıkları tarihte 15 yaşından küçük olduklarını da hatırlatarak, "Çocukların serbest kalacakları her halükarda bellidir. Bizim onları yönlendirmemiz gerekli değildir" dedi.

Diğer sanık avukat Muhterem Akdemir ise çocukların kendilerine Tokat atan polisleri tek tek saydıklarını belirterek, kendilerinin bir yöndirmede bulunmadığını öne sürüp suçlamayı reddetti.

Bütün avukatlar adına söz alan Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu, iddia makamının 'tanıklar dinlensin' talebine gerek olmadığını söyledi.

Avukatların da yargının bir parçası olduğunu hatırlatan Tanrıkulu, "Biz avukatlar, savcının sanığı yönlendireceğini düşünmüyoruz. Ancak savcılar, avukatların sanığı yönlendireceğini düşünmektedir. Avukatlara bakış açısını göstermektedir. Avukatların bu kadar kolay sanık olmamaları gerekir." diyerek böyle bir davanın açılmaması gerektiğini savundu.

Baro Başkanı Tanrıkulu, dosyanın mütalaa için Cumhuriyet Savcılığı'na tevdiini talep etti.

İddia makamı da tanıkların beyanlarının davanın temeli teşkil edeceğini belirterek, savunmanın "tanıkların dinlenmesine gerek yok" talebinin reddine karar vermesi talebinde bulundu.

Mahkeme başkanı tanıklar Burhan Budak, Necat Sapan, Önder Akdemir, Özgür Saka ve Ramazan Karadeniz'in dinlenmesine ve sanıkların mahkemeye zorla getirmesi için Lice Emniyet Amirliği'ne yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Diyarbakır Barosu'na kayıtlı avukatlardan Nermin Parlamış ve Muhterem Akdemir yeni TCK'nın 257 maddesinde düzenlenen 'Görevini kötüye kullanmak' suçundan 6 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious