2 bin kişinin kartını kopyalamışlar!

2 bin kişinin kartını kopyalamışlar!.11620
  • Giriş : 17.11.2008 / 05:30:00
  • Güncelleme : 17.11.2008 / 00:29:56

İzmir'de yerli ve yabancı 2 bin kişinin kredi kartını kopyalayarak dolandırıcılık yapan çete, çökertildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kredi kartı dolandırıcılarına yönelik operasyonda 7 zanlı kıskıvrak yakalandı. Çete üyelerinin, son bir ayda başkalarına ait kredi kartları üzerinden 141 bin YTL tutarında harcama yaptıkları belirlendi.

Ege Bölgesi'nde özellikle de İzmir'de kredi kartı dolandırıcılığı yapan çete, İzmir Bilişim Polisi'nin takibine takıldı. Çete bir yolunu bulup başkalarına ait kredi kartlarını encoder (kart kopyalama) cihazıyla kopyalıyor, elde edilen bilgilerle de ikiz kartını çıkarıyordu.

Çeteye gerekli olan tek şey herhangi bir şahsa ait kredi kartını, encoder (kart kopyalama) cihazından bir seferliğine geçirmekti. Bu yöntemle tam 2 bin kişinin kartını kopyalayıp banka hesaplarına ulaştılar.

Son dönemde şikayetlerin de artması üzerine kredi kartı çetesini mercek altına alan polis şüphelileri tek tek takip etti. Yeterli bilgiye ve delile ulaşan polis farklı adreslere eş zamanlı bakınlar yaparak 7 şahsı kıskıvrak yakaladı.

Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda sahtecilik ve dolandırıcılıkta kullanılan encoder (kart kopyalama) cihazı, üç adet dizüstü bilgisayar, bir adet mobil POS cihazı, içinde çok sayıda kredi kartı bilgisinin bulunduğu bir adet flaş bellek, sekiz adet farklı isimler adına düzenlenmiş kredi kartı ve çok sayıda hesap numarası yazılı not kağıdı bulundu.

Elde edilen bilgilerle piyasa araştırması yapan polis çete üyelerinin kopya kartlarla Ege Bölgesi'ndeki farklı illerde son bir ay içinde 141 bin YTL harcama yaptıkları ortaya çıktı. Adliyeye sevk edilen 7 zanlıdan E.I., E.K. ve Ö.V. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diğer dört zanlı da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*