2 bin kişiye sahte sigorta yapılmış

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Gaziantep'te, SSK İl Müdürlüğü'nde inceleme yapan SSK müfettişleri, yaklaşık 2 bin kişinin sahte belgelerle sigortalandığını belirledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sahtecilikle ilgili soruşturma sürdürülürken, 482 kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. İncelemelerde bir çay ocağında 114 kişinin çalışıyor gibi gösterilerek sahte belgelerle sigortasının yapıldığı da ortaya çıkartıldı.

İddiaya göre, 6 aydan bu yana SSK İl Müdürlüğü'nde inceleme yapan müfettişler, çeşitli semtlerde hayali adreslerde sahte belgelerle kurulan şirketlerde işçi olarak gösterilen ve SSK'ya bildirge verilen 2 bin kişinin varlığını saptadı.

Bunun üzerine SSK müfettişleri incelemelerini tamamladığı 482 kişi hakkında Cumhuriyet Bavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Ayrıca, sahte belgelerle emekli olduğu belirlenen 6 kişinin emekliliği iptal edilip, bu kişilere verilen maaşların yasal faiziyle birlikte geri alınması konusunda da başvuruda bulunuldu. Yetkililer, sahte belgelerle sigortayı yapılan 2 bin kişiden geriye kalan bin 500 kişiyle ilgili incelemenin devam ettiği, inceleme sonucunda elde edilecek bilgilerle düzenlenecek raporların adliyeye gönderileceğini belirtti. Aynı kapsamda, Şanlıurfa SSK Müdürlüğü'nde de çalışmaların sürdüğü bildirildi. Haklarında suç duyurusunda bulunulan kişilerden önemli bir bölümünün ikamet adresi olarak gösterdiği Ankara, Adana, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Osmaniye'de bulunamadıkları da ortaya çıkartıldı.

ÇAY OCAĞINDA 114 İŞÇİ

Yetkililer, sahtecilerin akıl almaz yollara başvurduklarını belirtirken, “Mesela bir çay ocağında 114 kişiyi sigortalı göstermişler. Böyle bir şey olur mu?” diye şaşkınlıklarını dile getirirken, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü yetkilileri ise sahte emeklilik iddialarıyla ilgili haklarında suç duyurusunda bulunulan 482 kişiden 117'sinin dosyalarının incelenmek üzere Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kendilerine gönderildiğini belirtti. Mali Büro Amirliği ekipleri tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 20 kişinin ifadesine başvurulduğu, ancak gösterilen adreslerde bulunamayan diğer kişileri ise ulaşılamadığı ve çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Sahte emeklilik olayına 13 mali müşavirin adının karıştığı belirten Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bayram Hamiş ise bu kişilerle ilgili yasal işlemlerin başlatıldığını, ancak bazılarının üyeye kayıtlı olmayıp kaçak olarak çalıştığının belirlendiğini kaydetti. Hamiş, usulsüz işlem yapan üyelerini ise disiplin kuruluna sevk ettiklerini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious