2 hastaneden 2 farklı rapor çıktı

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Gözlerinden rahatsız olan ve İş ve İşçi Bulma Kurumu'ndan sağlık raporu istenen vatandaşa Kars Devlet Hastanesi 'yüzde 100 çalışamaz' raporu verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Haydarpaşa Numune Hastanesi ise 'yüzde 40' raporu tanzim etti.
Vatandaş hakkını hukukta arayacağını söylerken, Kars Devlet Hastanesi Başhekimi raporu savundu ve "Hastalık olmasaydı, bu rapor verilir miydi?" dedi.

Kars'ın Sarıkamış ilçesine bağlı Başköy köyünde yaşayan Mustafa Yıldız (26), 2005 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra iş için Türkiye İş Kurumu Kars İl Müdürlüğü'ne başvurdu. Kurum, Yıldız'dan birkaç belgenin yanı sıra bir de sağlık raporu istedi. Bunun üzerine Kars Devlet Hastanesi'ne giden Yıldız, buradan 'teknik donanım olmaması' kaydıyla Erzurum Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Aziziye Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

31 Ekim 2006 tarihinde Erzurum'dan aldığı raporla Kars'a dönen Yıldız'a 2 Kasım 2006 tarihinde 'yüzde 100 çalışamaz' raporu verildi. '2 taraflı yüksek miyop ve astigmat' tanısı konulan Mustafa Yıldız'ın iş başvurusu kabul edilmedi. Daha sonra İstanbul'a giden Yıldız, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de aynı şekilde muayene oldu. Buradan verilen raporda ise Dejeneratif Myopi teşhisi konan Yıldız'ın 'yüzde 40 vücut fonksiyon kaybı' olduğu kaydedildi.

Başköy'de çiftçilikle geçimini sağlayan ailenin en küçük çocuğu Mustafa Yıldız, şimdi İş Kurumu'nun kabul ettiği başvurusunun ardından iş haberi bekliyor.

Mustafa Yıldız yaşadığı olayı şöyle anlattı: "Üniversiteyi bitirdikten sonra İş Bulma Kurumu'na gittim, onlar da sağlık raporu için beni Kars Devlet Hastanesi'ne gönderdiler. Kars ise teknik donanım yetersizliği ile beni Erzurum'a gönderdi. Orada tedavi oldum, beni tekrar Kars'a gönderdiler. Kars Devlet Hastanesi ise bana yüzde 100 çalışamaz raporu verdi. İş Kurumu da bundan dolayı müracaatımı kabul etmedi. Daha sonra İstanbul'a gittim, orada ise yüzde 40 çalışamaz raporu verdiler. İş Kurumu bu kez müracaatımı kabul etti. Şimdi çok sevinçliyim."

Bu süre içinde psikolojik sorunlar yaşadığını ifade eden Yıldız, "Devlet şimdiye kadar birçok özürlüyü işe aldı. Ben bunlardan hep mahrum kaldım. Yasal haklarımı kullanacağım." dedi.

Kars Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hüseyin Çeğilli ise 2 Kasım 2006 tarihinde verilen heyet raporunun ve konulan teşhisin doğru olduğunu söyledi.

Çeğilli, "Hastada, Bileteral (2 taraflı) yüksek miyop ve astigmat teşhis edilmiş. Verilen rapor hastanın sakat maaşına bağlanması için verilmiş. Kars Devlet Hastanesi'nin verdiği rapor doğru. Eğer böyle bir hastalık olmasaydı neden bu şekilde bir rapor verilsin ki? Ama yüzde 40 raporu nasıl verilmiştir, bilemem. Bu vatandaş zaten bu şekilde hiçbir işte çalışamaz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious