2 kişinin hayatını kaybettiği Selah Tersanesi kapatıldı

2 kişinin hayatını kaybettiği Selah Tersanesi kapatıldı.16708
  • Giriş : 22.05.2008 / 08:28:00

Bir haftada 2 kişinin öldüğü tersanenin eksiklerini giderinceye kadar kapatılmasını kararlaştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Tuzla'da peş peşe gelen ölümlü kazalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı harekete geçirdi. İş müfettişleri, işveren ve işçi temsilcilerinin bulunduğu komisyon, bir haftada 2 kişinin öldüğü Selah Tersanesi'nin eksiklerini giderinceye kadar kapatılmasını kararlaştırdı.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Atatürk Havalimanı VIP salonunda yaptığı açıklamada, komisyon kararının valiliğe ulaşmasıyla Tuzla Kaymakamlığı'nca tersanedeki faaliyetin tümüyle durdurulacağını açıkladı. Tersane'de, patlayıcı maddelerin bulunduruldukları yerlere ait risklerin yanında, işçilerin yüksekten düşme ve elektrik akımına kapılma yönünde riskler bulunduğunu vurgulayan Güler, "Eksikliklerin tamamlanması halinde müfettişler yeniden tersanede inceleme yapacak. Eksikliklerin giderildiği tespit edilirse komisyon tekrar faaliyete başlayabileceği yönünde rapor verecek. Bakanlık müfettişlerinin incelemeleri sürüyor." dedi. Vali Güler, 1 Mayıs olaylarıyla ilgili soruşturma konusunda ise orantısız güç kullanmakla suçlanan iki emniyet mensubu hakkında tespit yapıldığını belirterek, şahıslarla ilgili soruşturma için valiliğe dosya gönderileceğini kaydetti.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılamak için geldiği İstanbul Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Güler, son günlerde yaşanan Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde yaşanan ölüm olaylarıyla ilgili denetimlerini gerçekleştiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müfettişleri'nin raporunu tamamladığını kaydetti. Vali Güler, 4857 sayılı İşçi Kanunu'na binaen oluşturulan komisyonun iş ve işçi güvenliği konusunda eksikleri bulunduğu tespit edilen Selah Makine ve Gemicilik Endüstri ve Ticaret AŞ'nin eksiklerini tamamlayıncaya kadar tümüyle kapatılmasına karar verdiğini aktardı. Tersanede tespit edilen eksiklikleri 'Parlayıcı ve patlayıcı maddelerin yerlerinin riskleri, yüksekten düşme riskleri, kullanılan malzemelerin düşme riskleri, elektrik akımına kapılma riskleri' olarak açıklayan Vali Güler, şu bilgileri verdi: "Bu eksikliklerden dolayı tersanenin faaliyetleri tümüyle durdurulmuştur. Bu eksiklikler tamamlanır tamamlanmaz, müfettişler tersanede yeniden inceleme yapacaklar ve onların verdikleri rapor ve komisyonun verdiği rapor doğrultusunda faaliyetin yeniden başlayıp, başlamayacağına karar verilecek." Tersaneler bölgesini kimin denetleyeceğinin yasada belli olduğunu vurgulayan Vali Güler, diğer tersanelerle ilgili denetimlerin de devam ettiğini açıkladı. Güler, "Bu denetimler sonucunda yine tümüyle durdurma olabileceği gibi, geçici durdurma kararları ya da kısmi bölgelerin kapatılması gibi kararlar çıkabilir." dedi. "Komisyon kimlerden oluşuyor?" sorusu üzerine Güler, "4857 sayılı İş Kanunu'nun 79. maddesine göre oluşturulan bir komisyondur. Komisyonda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı müfettişlerin en kıdemlisi, Çalışma Bölge Müdürü, işçi ve işveren temsilcisi bulunmaktadır." şeklinde konuştu. Güler, komisyonun saat 14.00'te yaptığı toplantı sonrasında Selah Tersanesi'nin kapatılması kararını verdiğini söyledi.

Vali Güler, 1 Mayıs'ta yaşanan olaylarla ilgili idari soruşturmaya yönelik gelişmelere de değinerek, olaylar sırasında orantısız güç kullandıkları belirlenen iki emniyet görevlisinin tespit edildiğini açıkladı. Olaylarla ilgili kurulan komisyonun ön tespitleri sonucunda soruşturma açılması gereken konularla ilgili İçişleri Bakanlığı'na teklifte bulunulduğunu ifade eden Güler, "Orantısız güç kullandıkları belirlenen emniyet görevlileri hakkında cezai ve disiplin işlemleri yapılması için Valiliğimize gönderilecek raporu bekliyoruz." şeklinde konuştu.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious