2 köy 'şap hastalığı'ndan karantinada

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

Sivas'ın Gürün içesine bağlı 2 köyde şap hastalığı görülmesi nedeniyle bölge karantinaya alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gürün'e bağlı Yeşildere ve Davulhüyük köylerinde 120 koyun, 4 büyük baş hayvanın telef olması üzerine Gürün İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, bu hayvanlardan numune aldı. Hayvanların şap hastalığından öldüğünün tespit edilmesinin ardından yetkililer, bu 2 köye hayvan-giriş çıkışlarını yasakladı.

Veteriner Hekim Emre Kocabeyoğlu, yaptığı açıklamada, Yeşildere köyünde 120, Davulhüyük köyünde ise 4 büyükbaş hayvanın şap hastalığı nedeniyle telef olduğunu söyledi.

Bu nedenle her iki köye hayvan giriş çıkışlarını yasakladıklarını anlatan Kocabeyoğlu, hastalığın kontrolsüz hayvan sevkıyatından kaynaklandığını, bu nedenle iki köyde karantina uygulandığını söyledi.

Hayvanları telef olan Yeşildere Köyü Muhtarı Halife Tatar da sabah saatlerinde hayvanlarını yemlemek için geldiği ahırda, 285 koyunundan 120'sinin telef olduğunu gördüğünü belirtti.

Durumu Gürün İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerine ilettiğini belirten Tatar, hastalık nedeniyle büyük zarara uğradığını, bu konuda yetkililerden destek beklediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious