2 milyar dolar teşvik

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Tekstilcilerin hükümetle yaptıkları zirvede gündeme getirdikleri istihdam teşvikinin yıllık maliyetinin 1 milyar dolar olacağı hesaplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile önceki gün toplantı yapan tekstilcilerin, hükümetten istedikleri istihdam teşviki maliyetinin 1 milyar dolar olduğu hesaplandı. Tekstilciler, bunun karşılığında ihracatın 20 milyar dolardan 25 milyar dolara çıkacağını söylediler. Sektörün doğru temsil edilmediği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) çağrılmadığı gerekçesiyle eleştirilen zirvenin yankıları dün de sürdü. Katılımcılar, eleştirilere tepki gösterdi.
Son dönemde sıkıntılı günler geçiren tekstil sektörünün hükümetle zirvesi önceki gün gerçekleşti. Sektör temsilcileri, enerji indirimi, istihdamda vergi ve prim indirimi istedi. İstihdam teşvikinin devlete maliyetinin 1 milyar dolar olacağı hesaplandı. Uygulamanın iki yıl olmasını ve performans kriterleri uygulanmasını istediklerini belirten İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, sigorta maliyetlerinde işçi başına 100 dolar indirim uygulanmasını talep ettiklerini söyledi.

'Enerjiyi hesaplamadık'
Sektörde 792 bin sigortalı işçinin bulunduğunu anlatan Orakçıoğlu, böyle bir indirimin aylık 80 milyon dolara yakın maliyeti olduğunu ve yıllık faturasının da yaklaşık 1 milyar dolar olduğunu belirterek, "İki yıl için toplam iki milyar dolarlık bir indirim yapıyor. Çalışma Bakanı'mız da öneriyi olumlu karşıladı" dedi. Orakçıoğlu, enerji indiriminin maliyetini ise hesaplamadıklarını söyledi.
Zirvede alınan karar gereğince, bugün toplanacak Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında konu ele alınacak, pazartesi günü de Bakanlar Kurulu'nda değerlendirilecek.

Tartışması bitmedi
Zirveye katılmayan TİM, İzmir Ticaret Odası ve Egeli tekstilciler tepki gösterdi. İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Ayaydın, Hürriyet gazetesinde yer alan açıklamasında, toplantıyı "eş-dost zirvesi" olarak nitelendirdi. Ayaydın, katılanları kendi şirketlerine dönük taleplerde bulunmakla suçladı.
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Hisarcıklıoğlu'nun ihracatçıların yanı sıra kendilerini de dışladığını bildirdi. Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Eskinazi ise "Biz bunu Türkiye gündemine taşıyınca TOBB sahiplendi" dedi.


Konukoğlu: Ayaydın'ın ayıbı
TOBB Tekstil Sektör Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Yalçın Ayaydın'ın 'sektörü değil kendi holdingini temsil etmek' eleştirisine, şu yanıtı verdi:
"Ben TOBB Sektör Kurulu başkanıyım. Adam evvela benim kim olduğumu bilmiyor. Bu kendisinin ayıbı. Neden kavga olacakmış, orada bütün sektörlerin temsilcileri vardı. Satıcı oraya şahsen iştirak etmedi diye mi ayrılık varmış? Orakçıoğlu, nasıl keşke gitmeseymiş? Bir Başbakan davet edecek, 'yok efendim, o gelmezse ben de gelmem' mi diyecek? Mahalle çocuğu muyuz biz?"

'Boylarından büyük laf'
Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası Başkanı Halit Narin de, sektörü temsil etmediği eleştirisine, "Onlar doğmadan evvel ben sektör başkanıydım, sanayiciydim. Boylarından büyük laf etmesinler" yanıtını verdi.
TGSD Başkanı Aynur Bektaş, toplantıda KDV yüksekliğini gündeme getirdiklerine işaret etti. Bektaş, "KDV'nin yüksekliğini savunmak demek, hayali ihracatı savunmak, iç piyasada toplanan KDV'nin devlet kasasına aktarılmaması demek. 20 - 30 firma yararlanacak diye bütün sektörü karalamak, devleti zarar uğratmak, reel sektördekileri çok rahatsız ediyor" dedi.


Hisarcıklıoğlu: Bütün firmaları toplayamam
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Milliyet'in tartışmayla ilgili sorusuna karşılık, TOBB'un tüm sektörü temsil ettiğini, tüm firmaların toplanıp karar almasının mümkün olmadığını söyledi.
Hisarcıklıoğlu, "Herkes toplantıda bulunmak ister. Bütün firmalarla toplantı yapılıp sonuç alınması mümkün değil. TOBB tüm ülkedeki sektörleri zaten temsil ediyor" dedi. Hisarcıklıoğlu, İzmir Ticaret Odası'ndan gelen tepkiyi ise, "Bu bölgesel bir toplantı değil ki, bölgesel toplantı olsa tamam. İşin özünü kaçırmamamız lazım. İşin özü tekstil" diye değerlendirdi.
Başbakan Tayyip Erdoğan ile toplantılarının ardından dün Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun toplandığını belirten Hisarcıklıoğlu, kurulun bugün de toplanarak, tekstilciye sağlanacak kolaylıkları belirleyeceğini söyledi.


Erdoğan'ın üçüncü zirvesi turizmcilerle
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tavukçular ve tekstilcilerden sonra, son dönemde sıkıntı yaşayan turizmcilerle de görüşecek.
15 Mart'ta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında turizm sektörünün önemli örgütlerinin başkanları Başbakan'a sorunlarını anlatacak.
Türk turizminin katalog satışlarını artıracak tanıtım ve satış önlemlerinin alınmasının öncelikli konu olacağı zirvede, turizmde yüksek KDV'nin aşağıya çekilmesi, yurtdışında tanıtım sorunları gibi konuların da gündeme getirileceği öğrenildi.
Bu zirvenin temeli 14 Şubat'ta Ankara'da TOBB'un düzenlediği, Başbakan Erdoğan'ın katıldığı 3. Bölgesel ve Sektörel Ekonomi Şurası'nda atılmıştı.

Satışlar azaldı
Bu toplantıda, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kerim Taç, Erdoğan'a, "Katalog satışları ocak ayında geçen yıla oranla yüzde 40 azaldı. Bu gidişin önüne geçemezsek, Türk turizmi son dakika satışlarına kalır ve ucuza gider" dedi. Bu sözleri önemseyen Erdoğan'ın Turizm Bakanı Atilla Koç'a konuyla ilgilenmesi için talimat vermesi sonucu bu zirve gündeme geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious